Latvijas muzeju katalogs

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs

Uzvaras bulvārī 2A, Rīga. LV 1048

  •   20032331
GADA BALVU ATBALSTA:
Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja ekspozīcija “Stacijas dzīve”

 

9. aprīlis. 2015 – 30. novembris. -1

Kā atklāt stacijas šarmu un būtību? Kā izstāstīt tās sajūtas, kas pārņem cilvēku, kad tas izkāpj kādā svešā stacijā pirmo reizi, atgriežas mājās no tāla ceļa, vai dodas ikdienas gaitās? Mūsuprāt, caur personiskām atmiņām, mēģinot tās uzjundīt, izmantojot visas cilvēka maņas. Tāpēc ekspozīcijas mākslinieks Einārs Timma, kopā ar plašu viņa ideju realizācijas komandu, ir izveidojis īpašu „stacijas pasauli”, kuru atklāt soli pa solim caur katru stacijas telpu, personāžu un sajūtām.

Ekspozīcijas vēsturisko ietvaru veido Saldus stacija. Tomēr, domājam, ka tajā ieraudzītās, saklausītās un izmēģinātās lietas, atsauks atmiņā katram savu iecienīto staciju. Bet tiem, kuri pieder paaudzei, kura stacijas ikdienu un braucienu ar vilcienu nav izbaudījusi, varēs ļauties radītajām sajūtām. Ik vienam būs iespēja izmēģināt kā darbojas Morzes aparāts, komutators, uzzināt kas dzīvo stacijas otrajā stāvā, kas slēpjas stacijas dežuranta skapī un kā ģērbās dzelzceļnieki pirms 100 gadiem. Pacietīgākie varēs klausīties stāstus un uzburt savu iedomu staciju. Visu piedzīvoto izjust tieši un nepastarpināti palīdzēs stacijas smaržas un skaņas.

Ekspozīcija nav viena laika posma rekonstrukcija. Tā veltīta stacijai kā sabiedriskās dzīves centram 20.gadsimtā. Šis nav klasisks stāsts tikai par stacijas funkcijām un vēsturisko attīstību, tas ir aicinājums piedzīvot staciju savās atmiņās un izstāstīt tās saviem bērniem un mazbērniem.

Stacijas tradicionālais dzīves ritms, kas tai piemita, aiziet līdz ar modernajām tehnoloģijām, autotransporta uzvaras gājienu un ikdienas steigu. Mazo staciju ēkas pārvēršas par muzejiem, baznīcām, veikaliem, dzīvojamām mājām. Citas lūkojas apkārtējā pasaulē ar tumšajām loga rūtīm un gaida savus jaunos saimniekus. Ekspozīcija mazliet nostalģiski atskatās uz to kas reiz bija un aicina izbaudīt Stacijas dzīvi.

Ekspozīcijas veidošanā piedalījās:

Ekspozīcijas muzeogrāfs, idejas un interjera objektu autors: Einārs Timma;

Vēsturiskais ietvars un teksts: Ieva Pētersone, Līga Līce, Karīna Augustāne, Inese Rezgoriņa, Toms Altbergs;

Skaņu meistars: Uldis Sniķeris;

Maketi: Jānis Strazdiņš un SIA Collezione;

Vēsturiskais stacijas interjers un stendi: Uldis Soste, SIA Mežrogas;

Stendu kustīgās daļas, elektronika un citi efekti: Oskars Plataiskalns, SIA Dekorāciju darbnīca, Uldis un Jānis Sniķeri, Reinis Adovičs, SIA Warp Agency;

Stacijas personāla modeļu krāsošana: Marina un Natālija SIA Art.I.G.Plus;

Stacijas dežuranta formastērps: Māra Binde, šokolādes cilnis Solvita Bobrova, Splusa;

Telpu remonts: SIA Velve, Lampu krāsošana: Rolands Buliņš.

Īpašs paldies: Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejam, Latvijas Okupācijas muzejam, Anitai Stirnai, SIA Gulbenes – Alūksnes bānītim, valsts a/s „Latvijas dzelzceļš” Liepājas, Kalvenes, Ilmājas, Saldus, Skrundas, Zasulauka un Lāčupes staciju personālam, Reģionālā apsaimniekošanas iecirkņa darbiniekiem un personīgi U.Lācim un A.Skirmantam, Vienotā dispečeru vadības centra darbiniekiem un personīgi A.Ņeverovskim.

 

Ieva Pētersone

 

 

 


 
blog comments powered by Disqus