Latvijas Arhitektūras muzejs

GADA BALVU
"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

PARALĒLĀS IDENTITĀTES: Kā saglabāt Baltijas nākotnes ainavas?

30. augusts – 28. septembris. 2017

No 2017. gada 30. augusta līdz 28. septembrim Latvijas Arhitektūras muzejā notiks izstāde, kurā varēs iepazīties ar jauno arhitektu darbiem, kas veltīti Baltijas ainavas identitātes jautājumiem. Izstādē aplūkojami arhitektūras modeļi no ģipša un koka, kā arī digitālas kolāžas, ar roku zīmētas grafikas un videoinstalācijas. Laikmetīgās arhitektūras vīzijās iemiesots jauns redzējums par cilvēka un dabas attiecībām tradīciju un mūsdienu kontekstā. Izstāde tiks atklāta ar projektu autoru – Aistes Ambrazevičūtes (Aiste Ambrazeviciute) un Jurģa Geča (Jurgis Gecys) – darbu prezentāciju un lekciju 30. augustā plkst. 18.00.

Kas raksturo vietas identitāti?

Lietuviešu arhitekti Aiste Ambrazevičūte un Jurģis Gečis, absolvējot Vīnes Mākslas akadēmiju, ir radījuši vizionārus projektus, kuros pētījuši Baltijas ainavas – Kuršu kāpu un Kauņas vēsturisko koka arhitektūru, to apzināšanu un saglabāšanu mūsdienu kontekstā. Par vienojošo kultūras un identitātes veidošanā ir atzīta mijiedarbība starp cilvēku un dabas elementiem: koku, smiltīm, ūdeni un vēju. Baltijas jūras piekraste, meži un pļavas ir līdzīga vide, ko raksturo tie paši dabas spēki, flora un fauna. Mūsu vēsturiskā pieredze un mitoloģija ir veidojusies uz kopīgo ainavu fona, tāpēc šī izstāde uzrunā ar tuvo un pazīstamo formu lakonismu, krāsu un dabisko materiālu skaidrību.

Abi autori savos darbos piedāvā nākotnes redzējumu, ņemot vērā gan vietējās tradīcijas, gan attīstības diktētās izmaiņas, lai radītu jaunus telpiskus nosacījumus cilvēkiem, kas šodien šo ainavu izmanto. Jurģis Gečis ar monumentālu struktūru ansambli stāsta par gadu tūkstošos ilgušo cilvēka sadzīvošanu ar mainīgo dabu jūras piekrastē, līdz tehnoloģijas ļāva nostiprināt Kuršu kāpas krastus un veidot stabilas konstrukcijas. Tehnoloģijas rada ilūziju, ka dabu ir iespējams pakļaut un kontrolēt, kamēr Geča darbs ir poētisks apliecinājums dabas unikālajam, varenajam spēkam. Aiste Ambrazevičūte savu projektu par rekreāciju un ārstniecību veidojusi, izmantojot koku – pētījusi tā sarežģīto uzbūves struktūru un apvienojusi dažādus koksnes mērogus un detaļas, kas atklāj jaunas un neredzētas kokmateriāla īpašības un formas. Šajā darbā demonstrēti unikāli dizaina paņēmieni, kas vienlaikus atspoguļo tradīcijas un nākotnes iespējas.

Projekti, kas pirmo reizi tiek eksponēti Baltijas valstīs, jau guvuši atzinību starptautiskos arhitektūras konkursos. Šī izstāde ir arhitekta domas lidojums un vienlaikus atmiņu stāsts par mājām, kas satur spēcīgu vēstījumu par Baltijas nākotnes ainavu un tās saglabāšanu.

Autoru lekcijas 2017. gada 30. augustā plkst. 18.00

Izstādes atklāšana 2017. gada 30. augustā plkst.19.30