Latgales Kultūrvēstures muzejs

GADA BALVU
"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”

7. septembris – 7. oktobris. 2017

No 7. septembra līdz 7. oktobrim Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) apskatāma Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” konkursa darbu 3. izstāde sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju.

Izstāde kopā pulcējusi gan augstāko mācību iestāžu profesorus un studentus, gan vecmeistarus un iesācējus. No 21. marta līdz 25. jūnijam tā bija skatāma Rīgas Sv. Pētera baznīcā, kur kopskaitā piedalījās 98 autori ar 127 darbiem, pašlaik Rēzeknē eksponēti 51 autora 54 darbi, otra daļa – Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā (30.08.–31.10.2017.). Šī gada Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanas ceremonija notiks Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā 16. septembrī plkst. 14.00.

Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne izstādi raksturo kā krāsainu, daudzveidīgu, uzrunājošu un pārdomas rosinošu: “Notikums ir ar ļoti tālejošu pienesumu Latvijas kultūras telpā. To var uzlūkot ne tikai kā viena mākslinieka atceres pasākumu, kā Latvijas ainavas glezniecības žanra kopšanu, kā mūsu zemes skaistuma atklāsmes un mīlestības vairošanas darbu, bet, iespējams, tā dziļākā jēga meklējama tieši mākslinieku līdzdalībā. Izstādes unikalitāti gadu no gada atklāj tās dalībnieku kopīgais raksturojums. Šī ir izstāde, kur uz vienas sienas līdzās novietoti latvieša un krieva, turkmēņa un ebreja, gruzīna un... darbi. Mākslinieki rāda, ka auglīga ir tikai brīva griba saprasties, satikties, kopīgi attīstīties un kopt to vietu, zemi, kurā dzīvo.”

Rēzeknē eksponēta arī pagājušajā gadā prēmētā Silvas Linartes glezna “Marts” (2015, kartons, eļļa, 55 x 55 cm) no Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma. Silva Linarte atzīst, ka izstāde ir veids, kā “apliecinām cieņu un mīlestību profesionāli augsti novērtētajam māksliniekam Jāzepam Pīgoznim. Gadalaiki, dienaslaiki, rīti, vakari, saullēkti, saulrieti skatīti, izjusti, gleznoti pastozā, pussedzošā, gaišā caurspīdīgā krāsas uzlicienā, paužot savu attieksmi pret mūsu zemes skaistumu.”

Starp izstādes autoriem minami tādi Latgales mākslinieki, kā Inga Onževa, Jānis Plivda, Vēsma Ušpele, Osvalds Zvejsalnieks, Ģertrūde Zeile, Vladislavs Paurs, Anatolijs Zelčs, Daina Manuško, Voldemārs Kokorevičs, Olga Reče, Nataļja Marinoha u. c., rēzeknietes Agras Ritiņas glezna “Kraukļi” (2016) ir starp septiņām nominētajām, kas pretendē uz šī gada balvu.

Izstāde ir vērtīgs notikums, kas, pulcējot māksliniekus-ainavistus no visas Latvijas, ļauj iepazīt jaunus vārdus, “satikt” jau iemīļotus autorus, redzēt, kā mainās mūsdienu Latvijas lauku un pilsētas vide mākslinieku redzējumā un bieži vien arī negaidītā tvērumā.

Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā pasniegšanu 2015. gadā iedibināja Preiļu novada dome un Rīgas dome sadarbībā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Mākslas akadēmiju un Latvijas Zinātņu akadēmiju, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu, un idejas autoriem – kinorežisoru un gleznotāju Jāni Streiču, un māksliniekiem Jāni Anmani un Jāni Strupuli.

2015. gadā galveno balvu – Jāņa Strupuļa veidoto apzeltīto sudraba medaļu un naudas balvu –

saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, 2016. gadā – māksliniece Silva Linarte. 2015. gadā izstādē tika eksponēti 78 autoru 108 darbi, bet 2016. gadā – 63 autoru 83 darbi.

Informāciju sagatavoja
Inese Dundure,