Latvijas muzeju katalogs

Krāslavas vēstures un mākslas muzejs

Pils iela 8, Krāslava, Krāslavas raj. LV-5601

  • phone:  +371 65623586
GADA BALVU ATBALSTA:
Latvijas 100 gadi. Krāslava

 

3. maijs. 2018 – 31. decembris. 2019

No dzintarjūras krastiem līdz Mākoņkalna pakājei mūsu senču senči, savus dzīves ceļus ejot, ir sējuši gaišas domas un strādājuši smagus darbus Latvijas izaugsmei. 2018. gadā aprit 100 gadi, kopš tika kārts Latvijas valsts šūpulis. Latvijas 100 gadi ir daudziem notikumiem, sasniegumiem un traģiskiem pārbaudījumiem caurstrāvoti: izcīnīta, zaudēta un atkal iegūta neatkarība, piedzīvotas okupācijas un pasaules karš, kas ietekmējis ne tikai Latvijas, bet arī visas pasaules vēstures gaitu.

1918. gada 18. novembrī, kad svinīgi proklamēta Latvijas Republika, tā kļuva par valsti ar demokrātisku iekārtu, un Latvijas iedzīvotājiem sākās pilnīgi jauns laika posms. Latvijas brīvvalstī (1918-1940) tika veicināta lauksaimniecības attīstība, pieauga eksports, kas sekmēja Latvijas ekonomikas izaugsmi. Lieli panākumi tika sasniegti rūpniecības un citās jomās, taču Latvijas demokrātijas mūžs bija īss, jo 1934. gada 15. maijā Ministru prezidents Kārlis Ulmanis, veicot valsts apvērsumu, aizsāka autoritārā režīma posmu Latvijas vēsturē. 1940. gadā, Otrā pasaules kara notikumu kontekstā, Latvijas valsts zaudēja neatkarību un teju vairāk kā pusgadsimtu tā atradās svešu varu rokās. Taču, neskatoties uz to, Latvijas tauta spēja saglabāt savu nacionālo identitāti un nosargāt savu kultūru. Latvijas Trešās atmodas notikumi skaidri pierādīja, ka Latvijas iedzīvotāji ir organizēti, vienoti un neatkarības vārdā gatavi ziedot pat savu dzīvību.

Jau ir pagājuši 18 gadi, kopš tika pārkāpts 21. gadsimta slieksnis un 27 gadi, kopš Latvija atguva neatkarību. Tas ļauj novērtēt, cik daudz ir padarīts un kas vēl ir jādara un jāpilnveido, lai Latvijas valsts sasniegtu attīstīto valstu labklājības līmeni. Lai gan Krāslavas pilsēta Latvijas vēstures simtgades kontekstā ir piedzīvojusi gan strauju augšupeju, gan izjutusi kara izraisīto postījumu sekas un vairāku okupāciju ietekmi, gadu gaitā Krāslava ir kļuvusi par drošu un mīļu mājvietu tās iedzīvotājiem un iecienītu tūrisma vietu pilsētas viesiem.

Mēs katrs esam Latvijas valsts veidotājs, valstiskuma un brīvības saglabātājs!

Saules mūžu Latvijai!

Izstāde atklāta 2018. gada 3. maijā un būs skatāma līdz 2020. gada janvārim.

 
blog comments powered by Disqus