Krāslavas vēstures un mākslas muzejs

• phone:  +371 65623586
AKCIJAS KARTE:

Krāslavas vēstures un mākslas muzejs

Pirmais novadpētniecības muzejs Krāslavā tika atklāts 1949. gadā. Tā dibinātājs bija pilsētā labi pazīstamais skolotājs, kolekcionārs, dabas un novada pētnieks Ādolfs Pildegovičs. Muzejā tika izvietotas vēstures, mākslas, dabas, ekonomikas un citas ekspozīcijas. Bet jau pēc neilga laika rajona avīzē parādījās raksti par muzeja neatbilstību padomju varas prasībām un 1954. gadā Krāslavas novadpētniecības muzeju slēdza. 1977. gada augustā sāka darboties Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja Krāslavas filiāle, kura no 1983. gada 1. janvāra tika pārveidota par Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju.

Pašreiz muzejs atrodas vienā no Krāslavas pils kompleksa ēkām. Krāslavas pils no 18. gadsimta vidus līdz 20. gadsimta sākumam piederēja grāfu BROEL PLĀTERU dzimtai. Krāslavas pils ar citām ēkām ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

Muzeja krājumā ir vairāk par 23000 vienību, kas raksturo Krāslavas novada savdabību un unikalitāti no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. To vidū – arheoloģijas priekšmeti, liela etnogrāfisko priekšmetu kolekcija, dokumenti, fotogrāfijas, vērtīgas 18.-19. gadsimta grāmatas un citas kolekcijas, kuras regulāri tiek eksponētas muzeja tematiskajās izstādēs. Muzeja mākslas krājumā glabājas vairāk nekā 1000 vienību liela tēlotājas mākslas darbu kolekcija: Pāvila Glaudāna, Vandas Zēvaldes, Vitālija Kalvāna, Jāzepa Pīgožņa, Osvalda Zvejsalnieka, Intas un Kārļa Dobrāju, Pētera Postaža, Valdas Mežbārdes, Leonīda Bauliņa, Valentīna Zlidņa, Daigas Lapsas, Nadīnas Lavreckas un citu mākslinieku darbi. Muzeja izstāžu zālē ik pēc diviem mēnešiem skatītāju vērtējumam tiek nodota jauna mākslas darbu izstāde. Par tradīciju kļuvušas Krāslavas mākslinieku darbu izstādes.

Muzejs piedāvā apskatīt unikālo ekspozīciju „Pieci airi”, kas izveidota 17 m garā improvizētā laivā. Krāslavas pilsētas ģerbonī uz zila fona attēlota sudrabota laiva ar pieciem airiem, kuri simbolizē Krāslavā dzīvojošās tautības: latviešus, poļus, ebrejus, krievus un baltkrievus. Ekspozīcijas „Pieci airi” mērķis - izsekot šo tautību mijiedarbību gadsimtu gaitā, sākot no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām. Interjera ekspozīcija “Grāfa Plātera notāra kabinets” iepazīstina ar pēdējo Krāslavas muižas īpašnieku un pārvaldnieka ģimeņu likteņiem.

Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs piedāvā apmeklētājiem ekskursijas muzejā, pils kompleksā un parkā, kā arī dažādai tematikai veltītas muzejpedagoģiskās programmas.

Darba laiks:
maijs – septembris: