Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs

juridiskā adrese: "Cempji", Kalncempju pag., Alūksnes raj., LV-4342, faktiskā adrese: "Ate", Annas pag., Alūksnes raj., LV-4341

•   26563597
  • phone:   25664436
LATVIJAS MUZEJU BIEDRĪBAS
GADA BALVU
"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs

Muzeja krājuma pamatā ir Ates muzeja veidotāja Viktora Ķirpa personīgā kolekcija ar kultūrvēsturisku nozīmi, kas ar aktu nodota Kalncempju pagasta novadpētniecības muzejam 1999.gada 18.februārī. Kolekcijā bija 4036 vienības, šobrīd krājumā ir 4254 vienības.

Sākotnēji kolekcija tika izvietota Ates dzirnavu ēkā. Laika gaitā izveidots muzeja komplekss ar 11 ēkām – ēka “Laidars”, pirts, smēde, ratnīca, klēts, rija, saimes māja un šķūnis, kas rada lauku sētas iespaidu. Daļa no šīm ēkām saglabājušās no muižas laikiem – pirts, smēde un šīm ēkām ir vairāk kā 100 gadi. Daļa ēku pārvietotas no dažādām pagasta vietām un divas ēkas uzceltas no jauna.

Muzeja unikalitāte ir tā, ka vienkopus atrodas Latvijas brīvvalsts laikā darbinātā lauku tehnika, zirgu inventārs, vairāki desmiti iekšdedzes motori, amatnieku darba rīki un citi lauku cilvēka darba rīki.

Izzinošas ekskursijas ar līdzdarbošanos visām vecuma grupām.

VISAS IZGLĪTOJOŠĀS PROGRAMMAS PIEDĀVĀJAM GAN MUZEJĀ, GAN IZBRAUKUMĀ

Čaklā bitīte- stāsts par bitēm un medu pirmskolas un jaunākā skolas vecuma bērnu grupām. Cienasts – maize un medus;

Veļas diena - sārma gatavošana, veļas mazgāšana ar koka veļas mazgājamo mašīnu, velēšana, gludināšana ar ogļu gludekli. Piedāvājums spēkā āra apstākļos. Programma piemērota dažādu vecumu auditorijai. Jaunākajiem apmeklētājiem tā papildināta ar multiplikācijas filmu par darbu norisi (VKKF projekts 2014)

Neba maize pati nāca - stāsts par maizes ceļu no grauda līdz maizes kukulim, izmantojot muzeja krājuma priekšmetus. Maizes cepšana krāsnī un/vai uz koka iesmiem, maizes degustācija. Programma piemērota dažādu vecumu apmeklētājiem. Jaunākajiem apmeklētājiem tā papildināta ar multiplikācijas filmu par darbu norisi (VKKF projekts 2014)

Kāzu programma „Darbi lauku sētā” – atraktīva programma jaunlaulātajiem un kāzu viesiem ar līdzdarbošanos un kopā dziedāšanu.

No linu sēklas līdz kreklam – stāsts par linu audzēšanu un apstrādi ar aktīvu līdzdarbošanos.

Spēles ar koka spēlēm – senu un ne tik senu spēļu atraktīva programma.

„Koki stāsta” – izzinoša un aktīva programma par dažādu koku nozīmi sadzīvē un attēlojumu folklorā

Pļaujas svētki - muzeja tradīcija rudenī.

Septembra otrajā sestdienā muzejā tiek rīkoti Pļaujas svētki, kuros kā sendienās tiek veikti dažādi latviešu zemnieku darbi. Katrs viesis var piedalīties kulšanā, linu un kaņepju apstrādē, aušanā, virvju vīšanā, jumta skaidu plēšanā un citos darbos. Alūksnes novada Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs aicina tuvākus un tālākus ciemiņus uz kopā sanākšanu rudens darbos Vidzemes lauku sētā, jo sēta daudzus gadsimtus bija latvieša mazā pasaule. Svētkos rādīsim senos darbus ar muzeja eksponātiem, kurus darbinās pašmāju ļaudis. Ik gadu šo notikumu papildina Tautas lietišķo studiju dalībnieki un amatnieki ar saviem meistardarbiem. Un šogad galvenais akcents likts uz lauku sētas darbiem. Tā kā šie svētki ir ieguvuši savu noturīgu vietu kultūras notikumu piedāvājumā, tad svētku organizatori turpina sadarbību ar latviskās dzīvesziņas nesējiem, Alūksnes, Balvu, Valmieras novadu folkloras kopām, kā arī Latvijas amatniekiem, kuru piedāvājums saturīgi līdzvērtīgs Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejam kā mūsu senču darba tikuma mantojumam un ir kā Vidzemes lauku sētas neatņemama sastāvdaļa. Aicinām ikvienu seno amatu pratēju, amatnieku, folkloras kopu, kapelu un citus interesentus būt par šo svētku dalībniekiem, piesakoties pa tālruni – 25664436.

Aicinām ikvienu skatīties un arī savu roku iemēģināt dažādās seno darbu un amatniecības prasmēs, izdarībās.

Cerot uz atsaucību un sadarbību – UZ TIKŠANOS ATĒ!

foto no muzeja arhīva
Adrese:

Kontakti:
  •   26563597
  • phone:   25664436

muzeja vadītāja

Ina Rubene

Tālr. 25664436

muzeja speciālisti, GIDI
Tālr. 26563597
E pasts: atesmuzejs@aluksne.lv

Muzeja ekspozīcijas darba laiki: