Latvijas muzeju katalogs

Mākslas muzejs Rīgas Birža, LNMM departaments

Doma laukums 6, Rīga

  •  67226467
GADA BALVU ATBALSTA:
Vita Ozoliņa aicina skatītājus uz „Sarunu muzejā” izstādē „Sudraba laikmets”

 

13. janvāris. 2013

Svētdien, 13. janvārī, plkst. 15.00 Mākslas muzejs „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā) un mākslas zinātniece Vita Ozoliņa aicina skatītājus uz „Sarunu muzejā” izstādē „Sudraba laikmets”, kurā eksponēti labākie 1890.–1930. gadu krievu mākslas paraugi no Baltijas valstu kolekcijām.

Sudraba laikmets ir nosacīts apzīmējums īsam un spilgtam periodam krievu kultūrā 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā. Tas ir laiks, kad dzimst jauna domāšana un mainās orientieri mākslā, laiks, kad izveidojas jauni strāvojumi un virzieni, parādās daudzas radošās un izstāžu apvienības.

Sudraba laikmeta māksla ir ne tikai simbolisms un jūgendstils, bet arī jaunās krievu avangarda tendences 1910. gados. Sudraba laikmeta uzplaukums saistās ar 20. gadsimta pirmajām divām desmitgadēm, tā atbalsis jaušamas krievu mākslā līdz 1920. gadu vidum, bet emigrācijā esošo mākslinieku daiļradē – līdz pat nākamajai desmitgadei.

Izstāde „Sudraba laikmets” iecerēta kā plaša un daudzveidīga tā laika mākslas panorāma, kas iemūžināta glezniecības, grafikas un tēlniecības darbos. Ekspozīcija sastāv no septiņām tematiskajām sadaļām, izstādes kodolu veido apvienību „Mākslas pasaule” („Mir iskusstva”), „Krievu mākslinieku savienība” („Sojuz russkih hudožņikov”), „Zilā roze” („Golubaja roza”), „Kārava kalps” („Bubnovij vaļet”) mākslinieku un viņu domubiedru darbi. Visai raiba 19. un 20. gadsimta mijas krievu mākslas aina tiek parādīta kā vienots veselums, kurā pastāv un mijiedarbojas dažādas stilistiskās tendences, spilgtas radošās personības un mākslinieku grupas. Sudraba laikmeta harmoniju paradoksāli veido pretmeti – jaunais un vecais, aizejošais un topošais…

Mākslas zinātniece Vita Ozoliņa ikvienu aicina doties interesantā ceļojumā laikā un telpā, ievadot „Sarunas” dalībniekus sudraba laikmeta meistaru pasakaina skaistuma, „neizdibināto noslēpumu”, fantāziju, sapņu, juteklisku iespaidu un garīgo meklējumu pasaulē, kas atspoguļota Mihaila Vrubela, Konstantīna Somova, Aleksandra Benuā, Nikolaja Rēriha, Vasīlija Surikova, Viktora Vasņecova, Konstantīna Korovina un daudzu citu autoru darbos. Skatītāji varēs izdzīvot bagātu jūtu paleti – no vientuļās dvēseles traģisma, skumjām, ilgām un nemiera līdz sajūsmai par pasaules skaistumu, harmoniju un skaidrību, dzīvespriekam un liriskai sapņainībai. Viņi atkās sev mākslinieku vēlmi iepazīt apkārtējo pasauli, uzzināt mūžīgās dzīvības noslēpumu, noskaidrot likumsakarības, kas pārvalda cilvēka un Visuma dzīvi.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!Izstāde skatāma līdz 2013. gada 20. janvārim

 

Attēlā:  Cukurtrauks. 1920. Apgleznojuma autore: Aleksandra Ščekotihina-Potocka.

Valsts porcelāna rūpnīca. Sanktpēterburga, Krievija. Porcelāns, apgleznojums.

LNMM kolekcija. Foto: Roberts Kaniņš

 

 

Preses materiālu sagatavoja:          Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I:  www.lnmm.lv

Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

 
blog comments powered by Disqus