Mākslas muzejs Rīgas Birža, LNMM departaments

Doma laukums 6, Rīga

Mākslas muzejā „Rīgas Birža” notiks starptautiska zinātniska konference „Latviešu māksla trimdā”

9. jūlijs. 2013

9. jūlijā, plkst. 10.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz starptautisku zinātnisku konferenci „Latviešu māksla trimdā”, kurā piedalīsies nozares speciālisti no ASV, Zviedrijas un Latvijas. Pasākuma norises vieta: Mākslas muzeja „Rīgas Birža” Konferenču zāle (Doma laukumā 6, Vecrīgā).

Daudzveidīgā konferences programma skar gan izstāžu vēstures, gan mākslas jautājumus. 1987. gadā žurnālā „Jaunā Gaita” publicētajā rakstā „Ievirzes trimdas kultūrā” Rolands Lappuķe vēlējās „ar personīgu pieeju apgaismot dažādus trimdas latviešu kultūras aspektus un attiecīgi izvirzīt dažus jautājumus”. Pēc 26 gadiem viņš turpinās šo tēmu referātā Latviešu kultūra ‑ starp pasauli un kodolu”. Savukārt mākslas zinātniece no Zviedrijas Diana Krūmiņa-Engstedt pieskarsies Latvijā nepētītai tēmai par igauņu un latviešu mākslas izstādi prestižajā Stokholmas „Liljevalchs” izstāžu zālē 1946. gadā. Eleonora Šturma iepazīstinās ar Ņujorkas latviešu mākslu 20. gadsimta 50.‑70. gados, bet Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) Kultūras fonda priekšsēde Vija Bērziņa-Zuntaka ‑ ar Kanādas latviešu mākslu.

Gadu gaitā arvien aktuālāks kļūst jautājums par latviešu mākslinieku darbu uzskaiti, par ko informēs Amerikas Latviešu apvienības (ALA) Kultūras fonda priekšniece Sarma Muižniece-Liepiņa. Mākslas zinātnieks Māris Brancis iepazīstinās ar trimdas mākslas vēstures materiāliem Latvijas Valsts arhīvā.

Dr. art. Leldes Kalmītes referāts veltīts laikmetīgajai mākslai starptautiskā kontekstā, savukārt Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības (ALMA) prezidente Linda Treija iepazīstinās ar ārzemju latviešu jaunāko paaudžu sniegumu. Mākslas zinātniece Elita Ansone piedāvās ieskatu pazīstamo mākslinieku Vijas Celmiņas, Raimonda Staprāna un Imanta Tillera daiļradē, savukārt Dr. art. Dace Lamberga meklēs kopsakarības novatorisma meklējumos trimdas un Latvijas glezniecībā.

Aicināti visi interesenti! Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Ieeja konferencē ir bez maksas.

KONFERENCES PROGRAMMA:

09.30–10.00      Dalībnieku reģistrācija

10.00–10.10      Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces ievadvārdi

10.10–10.40      Latviešu kultūra – starp pasauli un kodolu

Rolands Lappuķe, LR Ārlietu ministrijas Speciālo uzdevumu vēstnieks (Latvija)

10.40–11.00      Igauņu un latviešu mākslas izstāde Liljevalchs Konsthall Stokholmā

(16.02.–10.03.1946)

Diana Krūmiņa-Engstedt, mākslas zinātniece (Zviedrija)

11.00–11.30      Ņujorkas latviešu māksla 20. gadsimta 50.–70. gados

Eleonora Šturma, mākslas zinātniece (ASV)

11.30–12.00      Kafijas pauze

12.00–12.20      Latviešu tēlotāja māksla zem ziemeļu zvaigznes – Kanādā

Vija Bērziņa-Zuntaka, Ņujorkas Tehnoloģiskā institūta profesore,

PBLA Kultūras fonda priekšsēde (ASV)

12.20–12.40      Amerikas Latviešu apvienības (ALA) latviešu mākslinieku darbu uzskaite un „trimdas” mākslas tirgus

Sarma Muižniece-Liepiņa, gleznotāja, dzejniece,

ALA Kultūras fonda priekšniece, ALMA valdes locekle (ASV)

12.40–13.00      Dažas domas par laikmetīgo mākslu starptautiskā kontekstā

Dr. art. Lelde Kalmīte, gleznotāja, izstāžu kuratore (ASV)

13.00–14.30      Pusdienu pārtraukums

14.30–14.50      Ārzemju latviešu jaunāko paaudžu mākslinieki un viņu māksla

Linda Treija, gleznotāja, ALMA prezidente (ASV)

14.50–15.10      Viena pasaule – daudz redzējumu

Vija Celmiņa, Raimonds Staprāns un Imants Tillers

Elita Ansone, mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kolekciju un izpētes nodaļas Arsenāls vadītāja (Latvija)

15.10–15.30      No tēvu zemes raugoties

Trimdas mākslas vēsture Latvijas Valsts arhīvā

Māris Brancis, mākslas zinātnieks (Latvija)

15.30–15.50      Novatorisma meklējumi trimdas un Latvijas glezniecībā

20. gadsimta 60.–70. gadi

Dr. art. Dace Lamberga, mākslas zinātniece,

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore (Latvija)

15.50–16.30      Diskusijas

Konferences valoda: latviešu.

Dace Lamberga,

LNMM izstāžu kuratore

T: (+371) 67 357523, GSM: (+371) 29 437163, E: Dace.Lamberga@lnmm.lv

Attēlā:

Laimons Eglītis. Nepārtrauktā klusā daba. 1988. Papīrs, guaša, akvarelis.

LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš