Kaikaši, Antona Austriņa memoriālais muzejs

"ZELTA PUTEKLIS"
ATBALSTA

Kaikaši, Antona Austriņa memoriālais muzejs

Antona Austriņa memoriālmuzejs "Kaikaši" ir viens no trim Vecpiebalgas pagasta muzeju apvienības „Orisāre” muzejiem.
Netālu no kādreizējās draudzes skolas, Viduskapiem un grāmatizdevēja Jāņa Ozola dzimtajiem Kūrēniem atrodas sens zemkopju, ratiņdreimaņu, vēveru un lopu kupču ciemats Kaikaši. Dažviet te vēl skaidri samanāmi 19./20. gs. mijai raksturīgie Piebalgas vaibsti, kurus stāstos, dzejoļos, bērnības atmiņu tēlojumu grāmatā ,,Puiškans” un romānā ,,Garā jūdze” aizmirstībai atrāvis Antons Austriņš.
,,Lejas Kaikašos” Antons Austriņš pavada pirmos sešpadsmit mūža gadus ( 1884 -1900) un 1905. gada pavasarī un vasarā veseļojas pēc 13. janvāra apšaudē gūtajiem ievainojumiem. Pēc 1905. gada ”Kaikaši” no A. Austriņa mājām kļūst par māju, kur par viņu allaž rūpējas, lūdz un gaida ciemos. 1932. gadā rakstnieks uz tēva mājām pirmoreiz atved arī savu meitiņu Mudīti – vēlāko trimdas latviešu literāti, mākslas galeriju un bibliotēku darbinieci. M. Austriņai “ Kaikaši” uz mūžu kļūst par visnozīmīgāko vietu Latvijā. 1991. gadā viņa no Amerikas atgriežas dzimtenē, lai “ kļūtu par tēvu zemi” un uzdāvina ,,Kaikašiem” savu saules atveidu kolekciju, kura veido saistošu A. Austriņa muzeja pamatekspozīcijas daļu.
Pamatekspozīcija:
M. Austriņas saules atveidu kolekcija