Andreja Upīša memoriālais muzejs

• phone:  +371 67289767

skolotājam un kultūras vēsturniekam Leonīdam Antonam - 80

3. jūlijs. 2013

3. jūlijā plkst. 17.00 Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros, Daugavas ielā 58, notiks skolotājam un kultūras vēsturniekam Leonīdam Antonam veltīts sarīkojums.

Vienam no izcilākajiem Andreja Upīša darbu pazinējiem un popularizētājiem, Skrīveru vidusskolas fizikas skolotājam un novada kultūrvēsturniekam Leonīdam Antonam (03.07.1933. – 22.12.1999.) šogad apritētu 80. gadskārta.

Kolēģi skolā viņu sauca par fiziķi-liriķi. Savu pievēršanos literatūrai viņš skaidroja ar to, ka savulaik viņam bijusi ļoti laba literatūras skolotāja. Ne tikai literatūra viņu saistīja ar Andreju Upīti, pēc viņa paša atzinuma – Skrīveru vide, „ jo tur ir tādas vietas, kur idejai aizķerties”.

Leonīds Antons nopietni bija izstudējis Andreja Upīša literāro mantojumu, tāpat viņu saistīja novada vēsture, kā arī kultūras vērtību saglabāšana nākamībai.

Starp daudzajām mūsu kultūras garīgajām vertikālēm, kuru piemiņu dažādos Latvijas novados iezīmēja Imanta Ziedoņa vadītā Dižkoku atbrīvotāju grupa, Skrīveros joprojām zaļo simtgadīgs ozols „Lielais Andrejs”. 1977. gadā, tuvojoties Andreja Upīša 100. dzimšanas dienai, Imanta Ziedoņa domubiedri atbrīvoja no krūmājiem skaistāko Skrīveru ozolu Sprūdu kalnā, nosaucot to rakstnieka vārdā.

Dzejnieka aizsākto darbu Skrīveros kopā ar vietējās vidusskolas audzēkņiem aizrautīgi turpināja skolotājs Leonīds Antons, veidojot un kopjot apkārtnes ainavu. Skrīveros tika iezīmētas novadnieku Jāņa Purapuķes, Ilzes Kalnāres, kā arī Andreja Upīša romānu un stāstu varoņu takas. Nodibinoties kustībai „Zaļais termoss”, aizrautīgā skolotāja vadībā gadu gaitā tika izveidoti 24 apkārtnes maršruti, kuros iekļauti Skrīveru novada kultūrvēstures objekti un gleznainās vietas.

Saviem audzēkņiem viņš bija „šefs” – mīlēts un idealizēts. Apveltīts ar lielisku humora izjūtu, kas izpaudās arī viņa sacerētajos humoristiskajos dzejolīšos par taku kopšanas darbiem. Mūžam jauns un jaunu ideju pārņemts – tāds viņš ir palicis to cilvēku atmiņā, kuri viņu pazina.

Sandra Zobena,

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste