Latvijas muzeju katalogs

Andreja Upīša memoriālmāja ar dārzu

Daugavas 58, Skrīveros, Skrīveru novadā, LV-5125

  •  65197221

SAIMNIEČU ROKDARBI – MEŽĢĪNES

 

12. augusts – 31. oktobris. 2017

No 12. augusta Andreja Upīša memoriālmājā Skrīveros, Daugavas ielā 58 būs apskatāma izstāde “SAIMNIEČU ROKDARBI – MEŽĢĪNES” – tamborētas, sietas, mezglotas un ar adatu šūtas mežģīnes, kas darinātas 19. gs. beigās un 20. gadsimta pirmajā pusē un šobrīd glabājas Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja krājumā.

Izstāde ir veltījums mājas saimniecei Olgai, kas jaunībā Jaunjelgavā bija iemācījusies šūt un strādāt rokdarbus un turpmāk savu māju rotājusi ar pašas darinātiem gan izšūtiem, gan mežģīņu galdautiem un citiem rokdarbiem, kas redzami arī muzeja memoriālajā ekspozīcijā.

19. gs. beigās Latvijas laukos kļuva populāra dažādu biedrību un dāmu komiteju kustība, tika dibinātas mājturības skolas, kur ievērojama vieta bija dažādu rokdarbu, arī mežģīņu darināšanas apmācībai. Mežģīnes kļuva ārkārtīgi populāras: tika darināti mežģīņu aizkari, sedziņas un galdauti, ar mežģīnēm tika izrotāta gultasveļa, tās tika izmantotas apģērba rotāšanai.

Pēc Pirmā pasaules kara, kad Latvija kļuva par brīvu un suverēnu valsti, sākās nacionālā pacēluma vilnis – tika veikti etnogrāfiski pētījumi, darināti autentiski tautastērpi. Šajā laikā latviešu sievietes lepnums bija pašas izgatavots sava novada tautastērps, kuru valkāja godos. Atsākās rokdarbu kursi gan pilsētās, gan laukos. Nozīmīgs informācijas avots bija dažādas rokdarbu paraugu grāmatas ar darināšanas tehniku aprakstiem, publikācijas periodiskajos preses izdevumos. Lai gan lielākoties tie bija pārpublicējumi no ārvalstu, galvenokārt vācu, žurnāliem, latviešu sievietes, darinot mežģīnes, bieži izmantoja latviešu ģeometriskos ornamentus.

Šajā izstādē apskatāmās mežģīnes darinātas galvenokārt lauku mājās, kur ikviena meita gatavoja pūru ar tekstilijām visai nākamajai dzīvei. Tika noausti vilnas un linu audekli apģērbiem, gultasveļai, dvieļiem. Gatavos izstrādājumus rotāja ar pašdarinātām mežģīnēm.

Izstāde atvērta līdz 31. oktobrim.

Tuvāka informācija pa tālruni 67289767vai e-pastu upits@memorialiemuzeji.lv, kā arī http://www.memorialiemuzeji.lv un www.upisamuzejs.lv
Informāciju sagatavoja Sandra Zobena,
Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste

 
blog comments powered by Disqus