Blogi

Krista Jansone

Domu plūdums pēc „Muzeju nakts”. Muzejs nav. Nakts ir.

Laiks skrien. Mēs arī skrienam. Un reti apstājamies, lai padomātu.  Lai arī „Muzeju nakts” * bija jau pirms mēneša, sakopot domas un uzrakstīt par MN man ir izdevies tikai tagad. Liels paldies jāsaka kolēģiem no „J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja”, kuri 6. jūnijā pulcināja Kurzemes muzeju direktorus un sabiedrisko attiecību jomā strādājošos, lai kopīgi parunātu par MN un prezentētu katra konkrētā muzeja aktivitātes. Šī tikšanās veicināja domu, ka par muzeju nakti ir ne vien jādomā un jārunā, bet arī jāuzraksta.

Kāpēc nosaukumā „Muzejs nav. Nakts ir.”, tam ir divi iemesli viens no tiem lokāls, otrs plašāks. Pirmkārt, Kuldīgas novada muzeja ēka ir slēgta uz rekonstrukciju, līdz ar to veidojot MN programmu nācās ņemt vērā faktoru, ka muzeja (kā ēkas- ar ekspozīcijām un izstādēm) mums nav, bet nakts jāorganizē, pie tam jā ņem vērā, ka kuldīdznieks ir aktīvs un prasīgs MN apmeklētājs.

Risinājums tika atrasts- MN laikā tika apdzīvots Kuldīgas novada muzeja pagalms, kurā tika izveidotas vairākas brīvdabas ekspresizstādes- tādējādi aizvietojot izstāžu piedāvājumu kāds būtu, ja muzeja ēka būtu atvērta apmeklētājiem. Pagalmā tika izvietotas arī  dažādas radošās darbnīcas, notika koncerts un teātra izrāde bērniem. Savukārt,  muzeja administrācijas mājas  siena, kā katru sestdienas vakaru, pārtapa par Kuldīgas novada muzeja filiāles- brīvdabas kinoteātra „Goldingen Cinema” lielo ekrānu.

Šogad īpaši aktīvi iesaistījās arī citas Kuldīgas iestādes un kuldīdzniekiem un viesiem programmu piedāvāja Kuldīgas Galvenā bibliotēka, Mākslas nams, Līvijas Rezevskas izstāžu zāle, grāmatas tirgoja Zvaigzne ABC grāmatu veikali un pa visu novadu notika ģimeņu autoorientēšanās pasākums „Dullā maijvabole”.

MN aug, apaug, attīstās un transformējās un tāpēc šo pārdomu apakšvirsrakstam par neesošo muzeju un esošo nakti ir arī tāda kā mazliet plašāka dimensija.

Tas  nu tā kā būtu ikvienam skaidrs, ka MN nav stāsts tikai par muzejiem- šajā naktī Latvijā tiek atvērtas bibliotēku, teātru un dažādu kalibru iestāžu durvis, un cilvēki iziet ielās būdami gatavi „izklaidējoši-informatīviem piedāvājumiem”.  Man jau kādu laiciņu darbojoties „diskobiznesā, kultūras, izklaides un radošajās industrijas” nākas novērot, ka cilvēkiem vispār patīk kaut kur doties netradicionālos laikos un vēl ļaudīm patīk spiesties lielās grupās un stāvēt rindās.

Man arī patīk nakts un netradicionāli laiki. Lielas cilvēku masas, gan pēdējos gados mani nogurdina un rada vieglu sociofobiju. Tas ir viens no iemesliem kāpēc es, pirms mazliet vairāk kā pus gada, pieņēmu radikālu lēmumu- sapakot iedzīvi, vīru, divus bērnus un divus kaķus un no Rīgas pārcelties uz dzīvi Kuldīgā. Šī ir pirmā MN,  kuru esmu piedzīvojusi mazpilsētā, bet šī reize bija īpaša ne vien ar to, ka es nestāvēju garumgarās rindās, lai iekļūtu kādā no „lielajiem muzejiem”, šī ir pirmais gads, kad pati nonāku muzejnieku rindās un man ir izdevies redzēt nakti „no iekšienes”, varbūt tāpēc gribas aicināt padomāt par

„Muzeju nakts” fenomenu mazliet ciešāk un tieši no sabiedrisko attiecību, komunikācijas, pārdošanas- vienvārdsakot iepakošanas, informēšanas un pārdošanas viedokļa.

MN mainoties un augot muzejnieku prātos pazib bažīga doma kā veidot programmu tā, lai tajā nepazustu tas ko mēs saucam par muzejusko- jēga, saturs un atbilstība misijai. Pieaugošs ir izaicinājums meklēt līdzsvaru starp jēgu un tingeltangeli.

Bet mainīgajā MN būtībā slēpjas ne vien drauds zaudēt muzejisko, kas neapšaubāmi ir jāapzinās, tāpēc vēl jo vairāk piedomājot pie programmas veidošanas, bet arī lieliska iespēja informēt un ievilināt muzejā cilvēkus, kuri ikdienā nav muzeju klienti, būt redzamiem un pamanāmiem un tad, ja piedāvātais saturs būs gana veiksmīgs, cilvēki atgriezīsies.

Nobeigumā- novēlējums  visiem muzejniekiem- „Nepazaudēt muzeju naktī!” Un visiem muzeju „iepakošanas un pārdošanas ceha” darbiniekiem (sev tajā skaitā!)- „Uztversim MN kā savu „Iespēju nakti” un stāstīsim par visām tām labajām lietām ko mēs darām! Runāsim ar cilvēkiem sociālajos tīklos, ne vien pirms pasākuma, bet arī pasākuma laikā un runāsim ar atnākušajiem arī „dzīvajā””.

Krista Jansone

„Kuldīgas novada muzejs”