Blogi

Ieva Priede

Konkurss skolēniem kā svētki muzejā

Par erudīcijas konkursu rīkošanas pieredzi Talsu novada muzejā.

2016. gada rudenī radās ideja rīkot konkursu skolēniem par godu simtgadei kopš Talsiem, Sabilei un Valdemārpilij (tobrīd Sasmakai) piešķirtas pilsētas tiesības 1917. gada aprīlī. Konkursa  galvenie mērķi - radīt skolēnos interesi par apkārtnes vēsturi un muzeju kā vēstures notikumu glabātāju, kā arī svinēt pilsētu simtgadi kopā ar skolēniem.

17. janvārī - dienā, kad Talsu pilsēta svin vārda dienu - konkurss tika izsludināts, aicinot konkursā piedalīties 8.- 9. klašu komandas un vidusskolēnus. Vidusskolēni konkursā piedalījās individuāli, iesniedzot esejas par tēmu “Nozīmīgākais notikums novadā kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas 1990. gadā”, savukārt  8.- 9. klašu komandas konkursa uzdevumus veica vairākās kārtās un tikās konkursa finālā 20. aprīlī.

Konkursā piedalījās sešas 8. - 9. klašu skolēnu komandas (komandā četri skolēni un skolotājs - konsultants) un desmit vidusskolēni. Laikā, kad skolām iespējas piedalīties dažādos konkursos tiek sūtītas gandrīz katru dienu, dalībnieku skaits bija optimāls. Ja dalībnieku būtu vairāk, būtu jāmeklē plašākas telpas ārpus muzeja.

Pirmajā kārtā 8.-9. klašu komandām bija jāatrod, kā mūsdienās izskatās kāda no dotajām Jēkaba Sprinģa gleznām un jānofotografējas šajā vietā, kā arī jāizpēta muzeja arheoloģijas ekspozīcija un jāatbild uz dažādiem dotajiem jautājumiem. Otrajā kārtā skolēni veidoja video sižetu par padomju laikā veiksmīgās metālapstrādes rūpnīcas “Talsi” ražoto priekšmetu iespējamo pielietojumu mūsdienās un veidoja afišu konkursa noslēgumam (iedvesmai devām dažu afišu paraugus no muzeja krājuma un skolēnu veidotās afišas tika iekļautas fināla afišā, kas tika izvietota novadā). Savukārt finālā skolēni veica uzdevumus jaunākajā vēstures izstādē ‘Talsu pilsētas galvas”, lika Talsu pilsētas dažādu laiku fotogrāfiju puzles un noteica vietu un laiku, kur fotogrāfija uzņemta, kā arī prezentēja sagatavoto mājas darbu – iespējamos priekšmetus, kurus pēc trīsdesmit gadiem vajadzētu iekļaut muzeja izstādē par 2017. gadā notikušo pilsētu simtgadi.

Konkursu vērtēja muzeja darbinieki, izglītības pārvaldes pārstāvji un vēstures skolotāju metodiskās apvienības vadītāja. Kamēr žūrija finālā skaitīja punktus, apmeklētāji varēja piedalīties konkursā “Labākais vēstures zinātājs”.

Visi konkursa dalībnieki saņēma brīnišķīgas balvas, ko bija sarūpējuši sponsori -novada uzņēmēji un radošie cilvēki. Aicinot sponsorus iesaistīties, izvēlējāmies salīdzinoši nelielus novada uzņēmumus, kuri varētu iedvesmot arī skolēnus nākotnē pašiem veidot uzņēmumus. Skolēni pēc konkursa atzina, ka konkursā visvairāk patikuši radošie uzdevumi, kas veicinājuši sadarbību, un vērtīgās balvas. Prieks, ka skolēni pieminēja, ka uzzinājuši daudz ko jaunu un sapratuši, ka daudz ko vēl nezina, taču muzejs ir vieta, kur iespējams uzzināt vairāk un pilnveidoties. Skolotāji ļoti priecājās, ka konkursā nebija sacensību gara, bet gan vēlme izzināt un svētku izjūtas, kā arī konkursā varēja piedalīties skolēni, kuri nepiedalās dažādos erudītu konkursos vai mācību olimpiādēs.

Konkursa norises laikā publicējām skolēniem paredzētos krājuma priekšmetus, uzdevumus un skolēnu paveikto muzeja mājas lapā un sociālajos tīklos, tādejādi informējot un izglītojot novada iedzīvotājus un popularizējot muzeja krājumu.  Interesanti, ka skolēnu izvēlētie priekšmeti nākotnes izstādei - keramika, pilsētai raksturīgās pogas, piena produkti, skolas simboli, grāmata par Talsu novada vēsturi un autobuss ar deviņu Talsu pakalnu noformējumu – iespēju robežās jau iekļauti muzeja krājumā.

Lai gan konkursa organizēšana bija ļoti laikietilpīga - plānojot, ko gribam pavēstīt, domājot radošus, izzinošus un jauniešiem saistošus uzdevumus, meklējot atbalstītājus - noteikti iesakām arī citiem muzejiem rīkot izglītojošus konkursus, lai kopīgi svinētu svētkus.

Konkursu organizēja Talsu novada muzejs, sadarbībā ar Talsu novada izglītības pārvaldi un vēstures skolotāju metodisko apvienību. Vairāk par konkursu iespējams uzzināt muzeja mājas lapā www.talsumuzejs.lv sadaļā “Pasākumi”.