Blogi

Dace Bumbiere-Augule

Muzejs uz ielas jeb pilsētvides izstādes

Šoreiz ne par to, ka kāds muzejs būtu izlikts no savām „mājām” un arī ne par muzeju, kurš stāsta un rāda ielu attīstību... Bet par iespēju muzeju iznest ārpus telpām un iekļaut vidē, tādejādi nodrošināt gan kolekcijas pieejamību, gan kultūrizglītības funkciju. Bieži apmeklējot dažādas vietas gan Latvijā, gan ārpus tās mēs varam atrast tūrisma informāciju, par konkrēto ielu, māju, pagastu un tajā parasti iekļauts neliels vēsturisks ieskats. Tomēr šoreiz gribu minēt piemērus, kad muzejs ārpus telpām iznesis tematisku izstādi, novietojot to pilsētvidē. Šādas izstādes pozitīvi vērtējamas arī no sociālā viedokļa – labi pieejamas dažādiem interesentiem neņemot vērā darba laiku, biļešu cenu u.c. aspektus, ar kuriem jārēķinās telpās. Turklāt šāda labi izveidota izstāde kalpo kā muzeja vizītkarte.

Vairākās šādās pilsētvides izstādēs ir apskatāmas muzeju mākslas kolekcijas. Kā ļoti aizraujošu un izzinošu gribu minēt projektu „Māksla uzzied Talsos”, kurā Muzeja speciālisti sadarbībā ar tūrisma speciālistiem izveidojuši gleznu reprodukciju maršrutu. Gleznu reprodukcijas novietotas blakus uzgleznotajai ainavai dabā. Izstādē ietverta arī plašā informācija par autoru, gan info no kādas kolekcijas glezna nākusi. Ja ir interese par autoru lasīt vairāk vai nepieciešams teksts citā valodā, tad to var izdarīt ar QR koda starpniecību. (Vairāk par projektu: http://www.talsitourism.lv/lv/kurp-doties/talsi/maksla-uzzied-talsos/)

Tāpat daudziem no mums palicis prātā laiks, kad Nacionālais Mākslas muzejā notika restaurācijas un rekonstrukcijas darbi, bet muzeja būvžogs pārtapa izstādē. Uz žoga papildus informācijai par muzeja rekonstrukciju, tika izlikti 22 mākslas darbu reprodukcijas – izlase ar populārākajiem un nozīmīgākajiem latviešu autoru darbiem, kas pirms remonta bija skatāmi LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā.

Atsevišķi izdalāmas ir tematiskas izstādes par pilsētu un pagastu vēsturiskiem centriem, konkrētu pilsētas rajonu vai ielu. Viena šāda izstāde skatāma Priekulē, kura izveidota no Priekules senlietu krātuves materiāliem.

Otra, kuru vēlos pieminēt, ir Jaunlaicenes muižas muzeja izveidotā izstāde vēsturiskajā muižas teritorijā. Izstaigājot muižas teritoriju, ar 11 planšetu starpniecību, var iepazīt muižas ansambļa vēsturi, uzzināt, kas dažādos laikos atradies katrā namā. Izstāde ir lielisks papildinājums vai arī ievads (pēc katra paša izvēles) muzeja ekspozīcijai.

Noslēgumā kā piemēru pie vēstures izstādēm vēlos pieminēt Liepājas muzeja veidoto izstādi “Rīgas ielas kultūrvēsturiskais tēls”, kas stāsta par Rīgas ielu, atklājot tās savdabību cauri laikiem. Šī tematiskā izstāde izvietota Liepājas autoostā uz peronu nojumēm.

Lai šie un citi pozitīvie piemēri rosina domāt par iespējām savu muzeju kolekcijas apvienot tematiskās izstādēs un eksponēt pilsētvidē.

15.11.2017