Blogi

Dace Bumbiere-Augule

101 variants kā pastāstīt par muzeja priekšmetiem

Viena no populārākajām platformām, kuru izmanto daudzi muzeji stāstot par sevi un savām kolekcijām ir facebook. Blakus ziņām par dažādiem pasākumiem un jaunatklātajām izstādēm aizvien biežāk parādās ziņas par muzeju kolekciju daudzveidību. Šobrīd manu uzmanību piesaistījuši vairāki muzeji ar savām facebook akcijām, kurās populārzinātniskā veidā ieved vēstures labirintos.

Jau noslēguma tuvojas Jaunmoku pils dzimšanas dienas sagaidīšanai sagatavotā akcija „Jaunmoku pils. 115 fakti un objekti”, kur 115 dienu garumā varēja sekot interesantām ziņām par kādu priekšmetu no muzeja kolekcijas, izlasīt par kādu ar pils dzīvi saistītu notikumu, paviesoties kādā retāk redzamā un mazāk zināmā pils stūrītī. Skaista dāvana pils dzimšanas dienā! Ar akcijas palīdzību pils kļuvusi daudz pazīstamāka arī man un šķiet, ka esam bijušas labi pazīstamas vienmēr.

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs iespēju virtuāli ielūkoties pa atslēgas caurumu savā krājumā atļauj ar konkursa starpniecību. Precīzi atbildot uz jautājumu uzvarētājs var nosaukt kādu krājuma numuru un muzeja darbinieki parāda, kas zem tā slēpjas. Pati ne reizi neesmu piedalījusies konkursā, bet ar aizrautību sekoju līdz stāstiem par priekšmetiem. Īpašs prieks ir par to, ka šādā veidā „slavas saulītē” parādās arī tie priekšmeti, kuri nav paši populārākie, tomēr nozīmīgi Cēsu vēstures atspoguļotāji.

Pagājuša gada rudenī Alūksnes muzeja darbinieki bija sarūpējuši iespēju doties pastaigā ap Alūksnes muižas parku. Virtuālajā pastaigā varēja iepazīt daudzveidīgos parka objektus, apskatīt kā tie mainījušies gadu laikā un uzzināt par lietām, kas parkā vairs nav vai ir pavisam jaunas. Interesantā pastaiga parkā kopā ar muzeja darbiniekiem rudenī, mudina parkā atgriezties vēl un vēl arī vasarā.

Tikpat interesanti ir sekot kolēģu pētnieciskajam darbam mēģinot dažādus priekšmetus atpazīt. Arī šajā procesā labi noder facebook. Pavisam nesen Armanda Vijupa (Ventspils muzejs) profilā parādījās ziņa „Objekts: perfekti aizkausēta stikla caurulīte ar šķidrumu un makaronveidīgu dzeltenīgu objektu iekšpusē. Atrasta izskalota Užavā, jūras krastā. Kas tas varētu būt?”. Pavisam drīz ar komentāros ierakstītam norādēm pareizā atbilde bija atrasta un Armands ziņoja: „Paldies, Artūrs Tukišs, saite palīdzēja noskaidrot, ka tas ir medicīniskais diegs – ketguts, sterili noformēts. Mūsdienu pasaulē neko nevar noslēpt.”

Īpaši interesanti ir sekot ziņu daudzveidībai kāda parādās pirms kādiem svētkiem vai atzīmējamiem notikumiem, kad gandrīz katrs muzejs cenšas parādīt kas viņa kolekcijā atspoguļo konkrēto notikumu. Uz tikšanos kolekcija iepazīšanas akcijās facebook un muzejos!

28.06.2016