Latvian Museum Directory

Museum of Romans Suta and Aleksandra Beļcova

Elizabetes Street 57a, Apt. 26 (5th floor), Rīga LV-1050, Latvia

  •  67288800

Sarunas muzejā: Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas akvareļi

 

24. october. 2015

24. oktobrī, plkst. 15 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Dr. art. Nataļja Jevsejeva aicina uz pirmo “Sarunu muzejā” izstādē “Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas akvareļi”, kurā būs iespējams uzzināt par akvareļa nozīmi abu autoru daiļradē un atsevišķu darbu tapšanas vēsturi.

Pašlaik Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē Arsenāls norisinās izstāde “Akvarelis Latvijā. 19.–21. gadsimts”, kurā redzami arī Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas akvareļi. Ja darbu atlase lielajā projektā ļauj saprast Sutas un Beļcovas pienesuma vērtību un viņu mākslas vietu Latvijas akvareļglezniecības attīstībā, tad nelielā izstāde abu mākslinieku vārdā nosauktajā muzejā akcentē akvareļa lomu katra radošajā mantojumā, kā arī atspoguļo izmaiņas autoru pieejā šai tehnikai un tās sniegtajām iespējām.

Akvarelim Romans Suta (1896–1944) un Aleksandra Beļcova (1892–1981) pievērsās visos savas daiļrades posmos, veidojot gan skices, gan gatavus darbus, un viņu radošo meklējumu rezultāts ir augstu vērtējams. Tiekoties ar izstādes kuratori Dr. art. Nataļju Jevsejevu “Sarunas muzeja” formātā, pasākuma dalībnieki noskaidros, kādu iespaidu uz latviešu mākslinieku daiļradi atstāja franču modernisma plastiskā valoda un japāņu sumi-e glezniecībai raksturīgā stilizācija, kādiem radošajiem uzdevumiem akvarelis ir sevišķi pateicīgs, ko nozīmē grizajs un kā gleznot, izmantojot tikai vienu krāsu.

Aplūkojot reti eksponējamos darbus, kas tapuši laikposmā no 1915. līdz 1960. gadam, klātesošie iedziļināsies tēlu un sižetu pasaulē, ko uz papīra uzbūrušas Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas otas. Muzeja vadītājas stāsts palīdzēs atklāt interesantas kopsakarības un paralēles ar pasaules meistaru eksperimentiem un meklējumiem akvareļa tehnikas izkopšanā un potenciālu, kas slēpjas vārdos “gaisīgums”, “netveramais vieglums”, “elegance” un “svaigums”.

Otrā tikšanās Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas akvareļu izstādē notiks 7. novembrī plkst. 15.00, kad mākslas zinātniece Nataļja Jevsejeva stāstīs par akvareļglezniecības nozīmi mākslinieku daiļradē krievu valodā.

Uz “Sarunām” Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā laipni aicināts ikviens! Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.

Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, senioriem – EUR 0,71. Izstāde atvērta līdz 2016. gada 30. janvārim.

 

Attēlā:  Aleksandra Beļcova. Sievietes pirtī. 20. gs. 20. gadu vidus – otrā puse.Papīrs, akvarelis. SBM kolekcija. Skenējums

 

 

Elīna Ķempele,

LNMM izglītības programmu kuratore


 
blog comments powered by Disqus