Latvian Museum Directory

Museum of Romans Suta and Aleksandra Beļcova

Elizabetes Street 57a, Apt. 26 (5th floor), Rīga LV-1050, Latvia

  •  67288800

Eksotiskā Taizeme ar profesionālu gidi Baibu Līviņu

 

10. march. 2015

Otrdien, 10. martā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) aicina uz tikšanos izstādē „Vienas gleznas stāsts: Baltā un melnā” ar profesionālu gidi Baibu Līviņu. Apmeklētājus gaida interesants, faktiem un vizuāliem materiāliem bagāts stāstījums par vienu no tūristu iecienītākajām valstīm Dienvidaustrumu Āzijā – eksotisko Taizemi jeb Siāmu.

Šobrīd Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā ir apskatāma vienas gleznas izstāde, kura mākslas cienītājiem sniedz unikālu iespēju detalizēti iepazīties ar konkrēta darba tapšanas vēsturi.

Dubultportrets „Baltā un melnā” (1925) ir izcils Latvijas 1920. gadu klasiskā modernisma glezniecības piemērs, kas ieņem īpašu vietu Aleksandras Beļcovas (1892–1981) daiļradē. Gleznā attēlotas divas jaunas sievietes – Biruta Ozoliņa (1905–?), literātes Austras Ozoliņas-Krauzes māsa, un taizemiešu meitene Tao. Birutas Ozoliņas pirmais vīrs bija itāļu diplomāts Džovanni Amadori (Giovanni Amadori), kuram savi pienākumi bija kādu laiku jāveic Taizemē, tādēļ arī ģimene 4 gadus dzīvoja šajā eksotiskajā reģionā. Abu mazajam dēlam Pepino (Peppino) bija aukle – 16 gadus vecā tumšādaina meitene, kura tika ņemta līdzi ceļojumos uz Latviju.

Par tā laika Latvijas diplomātiskā korpusa pārstāvju dzīvesveidu Taizemē var uzzināt, piemēram, no 1927. gada raksta žurnālā „Aizkulises”: „Eiropiešu un sevišķi diplomātu dzīve Siāmā eleganta un jautra. [..] Gadā trīs lielas balles. Ārlietu, iekšlietu ministriju un ķēniņa kronēšanas gada svētki, kuros tiek aicināta visa eiropiešu kolonija, kas ir raiba un kosmopolītiska un sadzīvo diezgan draudzīgi. Ziemā vēl karstāks, nekā vasarā. Un tādēļ eiropieši ļoti daudz peldas. Turpat sūtniecību rajonā ierīkoti speciāli baseini, kur peldas dienās un naktīs un pat sarīko ūdens svētkus, kur ierodas skaistos peldu kostīmos. Ūdenī tiek pasniegti koktaiļi un atspirdzinājumi.”

Par spilgtu krāsu, garšīgu aromātu un miljons smaidu zemi – Taizemi, tās kultūru un iespaidiem uz 21. gadsimta latviešu ceļotāju 10. martā Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā stāstīs profesionāla gide Baiba Līviņa. Lektore piedāvās doties neklātienes ceļojumā pa galvaspilsētu Bangkoku, kurā apskatāmi tempļi un karaļu pilis. Tālāk dalībnieki ieraudzīs vienu no pārsteidzošākajām vietām – seno galvaspilsētu Ajutaija ar tās neskaitāmajiem tempļiem un Budas skulptūrām. Šajā šķietamajā paradīzē atrodas arī Kančanaburi, kuras vēstures asiņainākās lappuses saistās ar Otrā pasaules kara notikumiem.

Uz tikšanos laipni gaidīts ikviens! Dalības maksa: pieaugušiem – EUR 2,13; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 0,71. Pirms pasākuma ir iespējams apskatīt muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi „Vienas gleznas stāsts: Baltā un melnā”.

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Vietu skaits ir ierobežots.


 Elvija Pohomova,

LNMM / R. Sutas un A. Beļcovas muzeja komunikāciju speciāliste


Attēlā: Foto  no raksta „Ekzotiskajā Siamā” avīzē „Jaunā Nedēļa”. 1927. Nr. 23. 11.–12. lpp. Skenējumi

 
blog comments powered by Disqus