Latvian Museum Directory

Museum of Occupation of Latvia

Strēlnieku laukums 1, Rīga, LV-1050, Latvija

  •  67212715
  • phone:   67229255
  • phone:  

Latvijas Okupācijas muzejā — izstāde “Pēc mums vēl ilgi zeme skums”

 

12. august – 30. september. 2016

Bijušajā čekas galvenajā mītnē Rīgā, Brīvības ielā 61, Latvijas Okupācijas muzejs ir iekārtojis izstādi “Pēc mums vēl ilgi zeme skums”. Tā būs redzama līdz septembra beigām un papildinās jau esošo Okupācijas muzeja ekspozīciju, kas vēstī par čekas darbību Latvijā.

Izstāde veltīta 99 komunistiskā terora upuriem, ko čekisti nošāva un apraka Rīgas Centrālcietumā. Noziegums notika no 1941. gada 27. līdz 29. jūnijam.

Latvijā padomju okupācijas pirmo gadu no 1940. gada 17. jūnija līdz 1941. gada 1. jūlijam mēdz dēvēt par “Baigo gadu”. Šī viena gada laikā komunistiskā režīma represīvā iestāde — čeka — arestēja vismaz 3745 Latvijas pilsoņus, bet nogalināja — 400. Arestēto civiliedzīvotāju beztiesas nošaušana Centrālcietumā bija viens no pēdējiem komunistiskā režīma noziegumiem 1941. gadā.

Noziegums sāka atklāties pēc padomju varas bēgšanas — 1. jūlijā, kad Rīgu pārņēma vācu karaspēks. Vēl mūsdienās daudzās ģimenēs ir saglabājušies nostāsti par vecvecākiem vai vecvecāku vecākiem, kas gājuši uz Centrālcietumu meklēt pazudušos tuviniekus. Iespējams, ka izstāde būs iespēja aizpildīt “baltos plankumus” dažu dzimtu vēsturē.

Atrokot bedres tika atrasti 98 nošauti vīrieši (vienu atrada vēlāk), no kuriem drīz atpazina 69. Šī informācija tā arī palika, nepapildināta līdz mūsdienām.  Jaunākās izpētes gaitā ir izdevies iegūt biogrāfiskas ziņas par lielāko daļu bojāgājušajiem. Nogalināto vidū bija 79 latvieši, 7 krievi, 6 ebreji, 4 vācieši, 1 polis un 1 norvēģis. Vienā gadījumā tautība nebija nosakāma.

Vācu okupācijas vara šo čekas noziegumu izmantoja savos — antisemītiskas propagandas — nolūkos. Savukārt otrās komunistu okupācijas (1944/1945–1990) periodā šo notikumu nedrīkstēja pieminēt. Rezultātā slepkavības kļuva par statistiku. Izstāde ir veltījums bojā gājušo cilvēku piemiņai un pēdējā goda atdošana.

Izstādes saturu un vizuālo noformējumu veidoja muzeja pētniece, vēsturniece Inese Dreimane un mākslinieks Rolands Vēgners. Gatavošanā piedalījās arī vēsturnieki Rihards Pētersons un Līga Strazda.

 

Līga Strazda,

Latvijas Okupācijas muzeja

sabiedrisko attiecību speciāliste


 
blog comments powered by Disqus