Latvian Museum Directory

Museum of Occupation of Latvia

Strēlnieku laukums 1, Rīga, LV-1050, Latvija

  •  67212715
  • phone:   67229255
  • phone:  

Okupācijas muzejā notiks Latvijas Neatkarības kustībai veltīts tematiskais vakars

 

2. november. 2011

Ar sarīkojumu 2. novembrī, pulksten 17.00, kas veltīts Latvijas Neatkarības kustībai Latvijas Okupācijas muzejs uzsāk sarīkojumu ciklu par pretestības kustībām padomju okupācijas laikā.

Latvijas Neatkarības kustība (LNK) bija nevardarbīgas pretošanās organizācija Latvijā, kuru 1974. gadā aizsāka brāļi Brūveri, bet vēlāk vadību pārņēma Jānis Rožkalns. Kustības dalībnieku vidū bija arī Jānis Vēvers, Alfrēds Lēvalds, Gunārs Astra, Alfrēds Aperats un citi, kopā apmēram 20 cilvēki.

LNK padomju varai pretdarbojās dažādos veidos. Ik gadu 18. novembrī pēc iespējas vairākās vietās Latvijā centās uzvilkt sarkanbaltsarkanos karogus, izplatīja pretpadomju rakstus un materiālus par patieso Latvijas vēsturi. LNK atbalsts Rietumos bija Paula Kļaviņa dibinātā „Gaismas akcija” un Rita, Pāvils Brūveri no radio “Brīvā Eiropa”, kas radīja LNK darbam atbalsi Rietumu mēdijos, palīdzēja ar tehnisko bāzi un pagrīdes sakariem. LNK nodibināja slepenu transporta kanālu uz Rietumiem caur Tallinu, kas palīdzēja tikt pie Brīvās pasaules grāmatām, iespiedtehnikas, foto negatīviem un citiem padomju varas aizliegtiem materiāliem, pretim savukārt sūtīt jaunāko informāciju par arestiem, vajāšanām un dažāda veida cilvēktiesību pārkāpumiem Latvijā un visā Padomju Savienībā.

Riskējot tikt tiesātiem un nonākt ieslodzījumā, LNK dalībnieki organizēja dažādas akcijas. Piemēram, Jūrmalas šosejas malā pie lielā uzraksta “Rīga” izlika lielu plakātu: “Maskava, izbeidz terorizēt Baltijas tautas!”. Tomēr vissensacionālākā akcija notika 1975. gadā, kura izraisīja plašu atbalsi visā pasaulē. Jau 1974. gadā Brūveri bija nofilmējuši Krustpils ielas ieslodzīto nometni OC 78/7. Tajā bija redzama karavīru un sargsuņu pavadīta ieslodzīto kolonna, kā arī arestantu kravas automašīna, kurā aiz restēm redzamas noskūtās ieslodzīto galvas. Šī filma Rietumus sasniedza laikā, kad tur uzmanības centrā bija no Krievijas izraidītā rakstnieka A. Solžeņicina grāmata “Gulaga arhipelāgs”. Daudzi pasaules TV kanāli demonstrēja filmas fragmentus no Latvijas, lai parādītu saviem skatītājiem, kāds Gulaga arhipelāgs izskatās dabā un tieši pēc šīm publikācijām Francijas kompartija pātrauca draudzīgās attiecības ar PSKP.

LNK darbojās līdz 1983. gada sākumam, kad tiesāja un sodīja vairākus LNK dalībniekus: Jāni Vēveri, Gunāru Astru, un Jāni Rožkalnu. Tiesas spriedumā ierakstīts: "… nodarbojās ar pretpadomju aģitāciju un propagandu un padomju valsti diskreditējošu sacerējumu sistemātisku izplatīšanu…"

Pēc Latvijas Neatkarības atgūšanas četri no LNK aktīvistiem ir saņēmuši augstākos valsts apbalvojumu, tomēr jāatzīst, ka LNK darbība ir maz pētīta. Latvijas Okupācijas muzejs cer, ka LNK veltītais tematiskais vakars rosinās pētniekus un vēstures studentus pievērsties nevardarbīgās pretošanās kustību izpētei pagājušā gada 70. un 80. gados.

Tematiskajā vakarā piedalīsies LNK dalībnieki Jānis Vēveris, Gunta Rožkalne, Rita Brūvere, Jānis Rožkalns un stāstīs par LNK aktivitātēm, rādīs unikālas fotogrāfijas un citus materiālus. Sarīkojumā demonstrēs arī Zigurda Vidiņa dokumentālo filmu „Latvijas Neatkarības kustībai – 25 gadi”.

Ieeja bez maksas.

 

Informāciju sagatavoja:

Inese Krieviņa

Latvijas Okupācijas muzeja

sabiedrisko lietu vadītāja

T: 67229244

 
blog comments powered by Disqus