Latvian Museum Directory

Madona Regional History and Art Museum

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481

Žanis Bezmers.Pieskares punkti aizgājušam laikam

 

25. january – 15. march. 2015

No  25. janvāra līdz 15. martam Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā Izstāžu zālēs (Skolas ielā 10a, Madonā) būs skatāma Žaņa Bezmera izstāde “Pieskares punkti aizgājušam laikam. Foto notikumi 1985 -1990”.

1985. gada maijā tiku norīkots par Madonas ,,Lauktehnikas” pārvaldnieku. Notika negaidīta pārcelšanās no mana dzimtā Liepājas rajona uz Vidzemi, uz Madonu. Pamatīgi mainījās mani amata pienākumi, bet saglabājās ierastais vaļasprieks – fotografēšana. Vairāk nekā 10 gadus biju aktīvi darbojies Liepājas Tautas foto studijā, tās ietvaros biju sarīkojis divas savas personālizstādes (1974. un 1982. g.). Ar 1983. gadu biju aktīvi pievērsies arī kinoamatierismam. Pārnākot uz Madonas rajonu, domubiedrus meklēju un atradu tieši starp kinoamatieriem. Kopīgi organizējām Madonas rajona kinoamatieru darbu skates, ar panākumiem piedalījāmies Latvijas PSR kinoamatieru rīkotajos konkursos.

Lai arī fotografēšana bija palikusi it kā otrajā plānā, fotoaparāts (mazais ,,Lomo”) man bija vienmēr klāt. Tika fiksētas sapulces, sabiedriski, politiski un saimnieciski pasākumi. Man kā amatpersonai bija iespēja piedalīties notikumos, kuros ne vienmēr klāt bija profesionāli fotogrāfi. Nedomāju toreiz par augstiem mākslinieciskiem mērķiem vai foto izstādi. Nelietoju arī profesionālas foto ierīces. Vienkārši fiksēju notikumus. Bez īpašas atlases izgatavoju fotogrāfijas, kuras iegūla piezīmju kladēs un lapās. Pierakstīju komentārus, un laika gaitā veidojās savdabīgs arhīvs.

Šajā izstādē ir ieskats 40 dažādos notikumos no 1985. līdz 1990. gadam. Tas bija laiks, kurā mainījās politiskā sistēma. Ar savu mazo amatiera fotoaparātu, būdams ,,Lauktehnikas” pārvaldnieks, Tautas frontes Madonas nodaļas priekšsēdētājs, Latvijas Tautas frontes Domes loceklis, vēlāk - Madonas rajona izpildkomitejas priekšsēdētājs, daudz kur biju personīgi klāt.

Izstādei atlasītās fotogrāfijas ir sava veida pieskares punkti aizgājušajam laikam. Protams, foto negatīvu apjoms manā arhīvā ir daudz plašāks. Var rasties jautājums - kas tad ir vēl? Atradu risinājumu - izveidoju virtuālo katalogu, kurā esmu ievietojis pilnu fotogrāfiju klāstu par lielāko daļu šai izstādē atspoguļoto notikumu.

Sākotnēji gribēju izstādi nosaukt ,, Solījums – tas ir parāds”, jo, kad tajos gados madonieši mani redzēja ar fotoaparātu rokā, bieži dzirdēju jautājumu: ,,Kad tad būs bildes?” Teicu, ka būs. Šī izstāde zināmā mērā ir parāda atdošana. Un arī sirsnības un cieņas apliecinājums Jums, madonieši.

Izstādes struktūra:

148 fotogrāfijas hronoloģiskā secībā izvietotas izstāžu zālē uz 40 planšetēm, no kurām katra atspoguļo kādu fragmentu no manu daudzo fotostāstu arhīva.Žanis Bezmers


 
blog comments powered by Disqus