Latvian Museum Directory

Madona Regional History and Art Museum

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481

Lazdonieša fotonegatīvi par laiku pirms nepilna gadsimta

 

17. february – 29. march. 2015

Kolēģi Ogres Vēstures un mākslas muzejā mums atvēlēja parādīšanai Madonā pagājušajā rudenī sagatavoto izstādi „Brīvības cīņas Andreja Liepiņa fotogrāfijās”. 30 liela formāta attēlos redzam Latvijas armiju 1919.-1921.gadā.

Uzņēmumu autors Andrejs Liepiņš (1894-1978) dzimis un lielāko mūža daļu nodzīvojis Lazdonas „Cepliniekos”, kas gan tagad „piekrīt” Praulienas pagastam. Pasaules karā viņš dienēja frontē pret Austriju, bet Latvijas armijā – 1.(4.) Valmieras, tad 6.Rīgas kājnieku pulkā. Savulaik lazdonietis pat gatavojies kļūt par profesionālu fotogrāfu, tomēr vajadzēja saimniekot tēva mājās. Taču saglabājušās daudzas viņa uzņemtas stikla fotoplates.

Šobrīd tām būtiska liecinājuma nozīme , jo attēlu no tā laika (pie tam kvalitatīvu) nav pārāk daudz. Andreja Liepiņa mazmazmeita Jolanta Āboltiņa tagad ir negatīvu glabātāja. Svarīgi, ka ar kara vēstures zinātāju palīdzību viņai izdevies attēlus arī aprakstīt, nosaukt notikumus un redzamos cilvēkus.

Muzeja otrajā stāvā Žaņa Bezmera fotoizstādē redzamo daudzi atceras kā līdzdalībnieki, jo no fotografēšanas laika pagājuši 20-30 gadi. Liepiņa uzņēmumi daudz senāki, arī vietas ne no tiešās Madonas puses. Te gan atgādināšu – interneta portālā „Zudusī Latvija” ir daudz viņa fotogrāfiju no mierlaika dzīves Lazdonā, Praulienā un citur apkārtnē.

Kara jēdzienu mums tagad televīzijā ik dienu atgādina notikumi Ukrainā. Andreja Liepiņa uzņēmumos tiešo kauju skatu ir maz. Viņš jau toreiz nebija fotokorespondents, arī fotografēšana bija krietni sarežģītāka kā mūsdienās. Fotogrāfijās mēs redzam savu vectēvu un vecvectēvu paaudzes cilvēkus, kas Latviju izcīnīja.

Indulis ZvirgzdiņšAttēlā:  Latvijas Ministru prezidents uzrunā 6.Rīgas kājnieku pulka karavīrus, Valmieras Kokmuiža, 1919.gada 24.augusts

 
blog comments powered by Disqus