Latvian Museum Directory

Madona Regional History and Art Museum

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481

Tekstilmozaīka Madonā

 

21. december. 2012 – 3. march. 2013

Tekstilmozaīka ir sena un arī mūsdienīga nodarbe. Aicinām visus ienākt šajā brīnumu pasaulē, apmeklējot izstādi Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja mansardā no 2012.gada 21.decembra līdz 2013.gada 3.martam.

Tekstilmozaīkas izcelsme un attīstība saistīta ar iedzīvotāju pārceļošanu no Eiropas uz Ameriku labākas dzīves meklējumos. Šie pārceļotāji darināja sadzīvē lietojamus priekšmetus no drēbju atgriezumiem. Sākumā tās galvenokārt bija segas.

Dienvidos šie priekšmeti ieguva vairāk dekoratīvu nozīmi, bet ziemeļu apvidos rodas jauns tekstilmozaīkas veids – Quilt, kas burtiskā tulkojumā nozīmē vatējums ar dekoratīvu stepētu rakstu. 


Latvijā tekstilmozaīku ir šuvušas jau mūsu vecmāmiņas, bet tekstilmozaīkas kā mākslas veida uzplaukums realizējies tikai pēdējos gados.
Pirmais lielākais publiskais tekstilmozaīkas pasākums Latvijā tika organizēts kā festivāls „Rīgas tekstilmozaīka 2009”. Iniciatore Aija Rācenāja, sadarbībā ar interneta portālu www.dublirin.com.ua uz Rīgu uzaicināja dalībniekus – pamatā tekstilmozaīkas amatierus no 8 valstīm.

Pēc gada tika organizēts festivāls „Rīgas tekstilmozaīka 2010”, kurā piedalījās tikai Latvijas tekstilmozaīkas mākslinieki un amatieri.

Pēc šī festivāla tika pieņemts lēmums dibināt biedrību „Latvijas tekstilmozaīka”, kas arī tika realizēts 2010.gada oktobrī. Galvenais biedrības mērķis bija apvienot kopīgai radošai darbībai Latvijas tekstilmozaīkas šuvējus (amatierus un profesionāļus) un ar šo mākslas veidu saistītas organizācijas, popularizēt un veicināt tekstilmozaīkas attīstību Latvijā, kā arī panākt Biedrības atpazīstamību ārvalstīs, piedaloties dažādās tekstilmozaīkas pasākumu aktivitātēs.


2011.gada augustā Birmingemā tika paziņots par biedrības „Latvijas tekstilmozaīka” uzņemšanu Eiropas tekstilmozaīkas asociācijas ( EQA) sastāvā.
www.latviaquilting.lv
tekstilmozaika@gmail.com

Olitas ŠLESERES fotogrāfija.

 

 

 
blog comments powered by Disqus