Latvian Museum Directory

Madona Regional History and Art Museum

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481

Fotogrāfijas meistars atkal citāds

 

10. november – 16. december. 2012

Līdz 16. decembrim Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāžu zālēs Skolas ielā 10a  skatāma  izstāde „Jānis Šūsters. Fotogrāfijas A4” , kurā ir aplūkojams autora  pēdējo gadu veikums, kā arī ceļojumu pa Kaukāzu, Vidusāziju, Karpatiem, Ameriku un Norvēģiju iespaidi.

Madoniešiem Jāņa Šūstera vārds nav svešs. Daudzi zina, ka viņš ir fotogrāfs, vidējā un vecākā paaudze atminas dažādos noformējumus pilsētā. Mākslinieka talants, intereses, ģimene, arī nejaušības palīdzējušas atrast viņa  mūža mīlestības – fotografēšanu un noformēšanu.


Jau no bērnības viņam bijusi bija izdevība ieskatīties fotogrāfijas tapšanas brīnumā – vecāku mājā atradās toreizējo fotogrāfu Ērikas Zariņas un Augusta Tālberga saloni, un zēnam bija iespēja vērot viņu darbošanos. Atbalstot dēla interesi, vecāki nopirka Jānim fotoaparātu. Pirmie uzņēmumi – ainavas un skolas dzīves skati.
2. pasaules karš izšķīra ģimeni, un tikai 1950. gadā J. Šūsters atgriezās Madonā un sāka strādāt Kultūras namā par dekoratoru – noformētāju, izveidoja Madonā pirmo foto – kino pulciņu. Pēc dažiem gadiem jau notika pirmā izstāde.


Tālākās viņa darba gaitas saistījās ar Sadzīves pakalpojumu kombinātu – viņš strādāja dekoratīvās noformēšanas, vēlāk foto darbnīcā. Radoša attieksme pret darbu lika meklēt iespējas kvalitātes uzlabošanai. Rezultātā 1973.gada Sadzīves pakalpojumu ministrijas konkursā – izstādē J. Šūstera darbu kolekcija saņēma augstāko novērtējumu.


Vēlāk, strādājot par noformētāju Patērētāju biedrību savienībā, fotogrāfs atkal centās dažādot tolaik visai vienveidīgo tirdzniecības vietu dizainu un reklāmas, izmantojot tajās arī lielformāta fotogrāfijas.
Paralēli J. Šūsters darbojās Madonas fotoklubā, veiksmīgi piedalījās konkursos, izstādēs. Fotoplenēros Valkā „Fotovasara - 86” konkursā „Kolēģi” iegūta 1. vieta un Tautas daiļrades nama Goda raksts. 1988.g. Cēsīs starpklubu 15. konkursā atkal  1. vieta, bet „Fotovasarā - 89” Saukā J. Šūsteram bija labākā kolekcija konkursā „Ainava”.


Pirmā personālizstāde bija skatāma Madonas un Aizkraukles muzejos 1996. gadā, nākamā – 2001.g. Šajā laikā J. Šūsters ar lielu aizrautību veica fotogrāfa pienākumus Madonas muzejā. 2003.g. melnbalto ainavu kolekcija bija skatāma Latvijas fotogrāfijas muzejā.  Pagājušajā vasarā viņa darbos varēja ieskatīties Cesvaines pils apmeklētāji.


Vēl pirms 10 gadiem Jānis Šūsters bija pieskaitāms tradicionālās melnbaltās fotomākslas pārstāvjiem, tiešās fotogrāfijas (autors neizmanto īpašus fotoķīmijas vai montāžas paņēmienus, lai izmainītu realitāti), ainavas  un portreta  meistars,  kas strādāja ar poētiskā reālisma izteiksmes līdzekļiem.   Šī un iepriekšējā izstāde uzskatāmi pierāda, ka autors ir kardināli mainījies – top digitālās krāsu fotogrāfijas, kas tiek apstrādātas speciālajās programmās. Lai arī valda uzskats, ka emocionālāka ir tradicionālā melnbaltā fotogrāfija, J. Šūstera pēdējo gadu darbi pierāda, ka arī krāsainā var būt ne mazāk emocijām piesātināta. Nemainīga ir palikusi interese par dabu un cilvēku, līdzsvarota kompozīcija un spēja ieraudzīt tieši to mirkli, kas vispilnīgāk atklāj attēlojamās personas vai objekta raksturu.

Ilze Gaujēna,

Madonas muzeja speciāliste

 
blog comments powered by Disqus