Latvian Museum Directory

Jānis Akuraters Museum

6a Ojāra Vācieša St., Riga, LV 1004

  •  67619934

Strēlnieks. Mākslinieks. Portrets

 

4. september. 2014

4. septembrī plkst. 18 Jāņa Akuratera muzeja Gaišajā salonā notiks pasākums „Strēlnieks. Mākslinieks. Portrets”, kas norisināsies akcijas „Café Spleen jeb Augusts 1914” ietvaros. Pasākums ir Rīga – Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014 programmas notikums.

Programmā: Eduarda Kļaviņa priekšlasījums „Latviešu gleznotāji un rakstnieki strēlnieku formā – portreti un portretētāji”. Saruna ar Edgaru Vērpi par Jukumu Vācieti un viņa gleznoto Jukuma Vācieša portretu.

No 1915. līdz 1917. gadam latviešu strēlnieku rindās nokļūst daudzi latviešu mākslinieki, starp tiem arī tie, kas mūsu mākslas vēsturē ieņem īpašu vietu – Jāzeps Grosvalds, Niklāvs Strunke, Valdemārs Tone, Konrāds Ubāns, Jānis Baltgailis. Kara laukā viņiem tiek dots gan uzdevums vākt materiālus topošajam kara muzejam, veidojot karavīru pēcnāves maskas, gan gleznās un zīmējumos dokumentēt kara norises.

Starp mākslas darbiem, kas saglabājušies līdz mūsdienām un nonākuši muzeju kolekcijās, ir arī kara laikā tapušie portreti, kuros jaunie mākslinieki iemūžinājuši viens otru un arī sev līdzās esošos dzejniekus/strēlniekus – Jāni Akurateru, Edvartu Virzu un Kārli Skalbi. Par šiem mākslas darbiem, no kuriem daži apskatāmi arī izstādē „Dzejnieks/strēlnieks/mākslinieks – portrets” Jāņa Akuratera muzeja Gaišajā salonā, un to veidotājiem, kā arī latviešu portretu glezniecības kontekstu savā lekcijā stāstīs mākslas vēsturnieks, profesors, Dr.habil.art. Eduards Kļaviņš.

Jāņa Akuratera strēlnieku laika dienasgrāmatā par 1916. gada 4. janvāra mākslinieku un dzejnieku apspriedi ar virsniekiem, ir piezīme: „.. nolemts, ka jāglezno mūsu priekšnieki – kaujas vadoņi, lai uzglabātu to ģīmetnes muzejā tautai, jo tie drīz var būt un nebūt.” Diemžēl līdz mūsdienām nav saglabājušās ziņas, vai jaunie mākslinieki ir centušies iemūžināt pulkvedi Jukumu Vācieti, ar kura vadīto pulku bija saistīti visvairāk dzejnieku un mākslinieku.

Bet izstādē Akuratera muzejā ir apskatāms citā laikā radīts Jukuma Vācieša portrets – Edgara Vērpes 1982. gadā gleznotais. Par šo portretu, par laiku, kad tas tapa un par savu attieksmi pret Jukumu Vācieti, kura pulkā Pirmā pasaules kara laikā karojis mākslinieka vectēvs, pasākumā „Strēlnieks. Mākslinieks. Portrets” pastāstīs pats gleznas autors – mākslinieks un Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe.

Biļetes – Jāņa Akuratera muzejā. Biļetes cena – 1.42 EUR. Projekta īstenotājs – Memoriālo muzeju apvienība, Jāņa Akuratera muzejs. Projekta mākslinieciskais vadītājs – režisors Viktors Jansons. Projekta vadītāja – Maira Valtere.  Projekta atbalstītāji:Nodibinājums Rīga 2014, Rīgas dome, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Zemessardze, SIA Stats Serviss, SIA Kalnozols un Partneri, SPICE, Rakstnieku muzeju biedrība „Pils”.


 Maira Valtere,

projekta vadītāja,

tel. 26703293,

akuraters@memorialiemuzeji.lv, akuratera.muz@inbox.lv

 
blog comments powered by Disqus