Latvian Museum Directory

Jānis Akuraters Museum

6a Ojāra Vācieša St., Riga, LV 1004

  •  67619934

Mīlestība aug liela

 

23. september – 23. october. 2014

No 23. septembra Jāņa Akuratera muzejā, O. Vācieša ielā 6a, būs skatāma Veltas Emīlijas Platupes miniatūru un marionešu izstāde MĪLESTĪBA AUG LIELA.

„Velta Emīlija Platupe ir dīvains eksotisks augs ar izcelsmes profesiju – gleznotāja, rada gleznas, skulptūras, literatūru, lelles un strīdus. Mīl radīšanas procesu. Raud, kad procesa rezultāts jākar pie sienām.

Ieguvusi maģistra grādu mūsdienu mākslā Ecole Supérieure d’Arts & Médias de Caen/Cherbourg Francijā un maģistra grādu glezniecībā Latvijas Mākslas akadēmijā. Mazliet papildina zināšanas Mākslas akadēmijas keramikas nodaļas maģistratūrā. Izstādēs piedalās kopš bērnības.

Vairākus gadus pavadījusi, baudot Latvijas mežu burvību, māksliniece atkal sāk ilgoties pēc boulangeries un parastiem vakariem mazos kinoteātros,” rakstīts Veltas Emīlijas Platupes mājaslapā www.platupe.com.

Savukārt gleznotājs Kaspars Zariņš savu bijušo audzēkni raksturo kā mākslinieci ar savu īpašu pasaules redzējumu: „Tas ir romantisks un teiksmains, kas izpaužas visās viņas radošajās sfērās un meklējumos. Glezniecība Veltas izpratnē ir barokāla ar sava veida naivuma un bērnišķības piesitienu. Krāsas mainās no silti bēšajām uz zili zaļi vēsajām, neaizmirstot ko sarkanīgi rūsganu. Tematika liek mums atcerēties teiksmas un, iespējams, pazaudētās pasaules nezināmos nostūrus. Pat tad, ja autore pieskaras mūsdienām, tā nezaudē romantiska tēlojuma šarmu.”

Miniatūru kopu ar nosaukumu MĪLESTĪBA AUG LIELA, kas būs skatāma arī izstādē ar tādu pašu nosaukumu, acīmredzot izprovocējusi meitas piedzimšana, tomēr māksliniece stāsta, ka Frančeskai Klērai izstādes nepatīk: „Viņa jau zina, ko tas nozīmē – mamma daudz strādās, skatīsies uz leļļu rociņām un papīra lapiņām, krāsu tūbiņām, un Frančīte neko no tā visa nedrīkstēs aiztikt. (..) Lelles arī Frančeskai Klērai nepatīk. Tās ir tikpat parastas un apnicīgas kā citiem bērniem grāmatvedības atskaite, ko vecāki paņēmuši uz mājām mierīgai pabeigšanai. Frančītei patīk vilcieni un lidmašīnas, bet tās mamma neprot uztaisīt. Žēl.”

Bet marionešu tapšanas avots ir Hektora Malo grāmata „Bez ģimenes”, ko māksliniece pārlasa ik pa laikam: „Tā ir pavisam nodriskāta. Nelabā kārtā man likās, ka atrodu daudz paralēļu ar šodienas dzīvi – pamesti un pārdoti bērni, aizlauzti cilvēki. Lasīju tikām, kamēr pasaulē sāka prasīties lelles – no grāmatas cēlušās, tās tomēr nāca pasaulē pašas ar savu raksturiņu.”


 

 Sandra Zobena,

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste

 
blog comments powered by Disqus