Latvian Museum Directory

Museum of Romans Suta and Aleksandra Beļcova

Elizabetes Street 57a, Apt. 26 (5th floor), Rīga LV-1050, Latvia

  •  67288800

Veģetārisms, māksla un bohēma leģendārajā Rīgas kafejnīcā „Sukubs”

 

13. september. 2012

Ceturtdien, 13. septembrī, plkst. 18.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) aicina uz mākslas zinātnieces Mag. art. Baibas Vanagas lekciju „Veģetārisms, māksla un bohēma leģendārajā Rīgas kafejnīcā „Sukubs””.

 Īsajā Latvijas Brīvības cīņu atelpas brīdī, 1919. gada jūlijā, Rīgā, Pauluči ielā 21 tika atklāta jauna kafejnīca „Sukubs”, kas kļuva par vienu no leģendārākajām Rīgas bohēmas vietām. Tās nosaukums atvasināts no divu 20. gadsimta sākuma avangarda mākslas virzienu – supremātisma un kubisma – apzīmējumiem, kuru iezīmes ienāca arī „Sukuba” interjera noformējumā, jo tās sienas bija kā milzīgas gleznas, ko radījuši seši jaunie latviešu modernisti.

Šeit aizrautīgi un dedzīgi tika diskutēts par mākslu, politiku un dažādiem kultūras jautājumiem, nemierīgu jaunekļu galvās dzima idejas jauniem mākslas darbiem, dzejoļiem vai feļetoniem un turpat blakus labāko aprindu jaunkundzes rūpīgās saimnieces Natālijas Sutas vadītajos kursos apguva veģetāro ēdienu pagatavošanas smalkumus, ko nobaudīt varēja arī „Sukuba” viesi.

Šodien „Sukubs” ar savām apgleznotajām sienām, radošo vidi un veģetārismu popularizējošo virtuvi ir kļuvis par intriģējošu un Latvijas kultūrai nozīmīgu leģendu. Tūlīt pēc kara trimdas latvieši savos atmiņu tēlojumos ar lepnumu atcerējās tur redzēto un piedzīvoto, bet kafejnīcas darbības laikā tajā notiekošais nereti izpelnījās nosodījumu, atsevišķās bargākās kritikās no tā nosaukuma pat atvasinot modernās mākslas un literatūras apzīmējumu „sukubisms”. Šajā lekcijā apmeklētāji varēs iepazīt tuvāk šo leģendāro 20. gadsimta 20. gadu bohēmas vietu.

Uz lekciju nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu sbm@lnmm.lv. Lekcijas apmeklētājiem būs iespēja apskatīt arī muzeja pastāvīgo ekspozīciju un aktuālo izstādi. Dalības maksa: ieejas biļete muzejā.

Mākslas zinātnieces Mag. art. Baibas Vanagas lekcija notiek saistībā ar izstādi „Sukubs – notikums latviešu glezniecībā un kafejniecībā”, kura Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā skatāma līdz 2013. gada 6. janvārim. Izstāde ir mēģinājums atgādināt par šo unikālo vēsturisko parādību, rādot mākslas darbus, fotogrāfijas, atsevišķus priekšmetus un dažādus dokumentālus materiālus no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma un citām kolekcijām.

 

Natālija Sujunšalijeva

 

LNMM Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I:  www.lnmm.lv

Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

 
blog comments powered by Disqus