Latvian Museum Directory

Museum of Romans Suta and Aleksandra Beļcova

Elizabetes Street 57a, Apt. 26 (5th floor), Rīga LV-1050, Latvia

  •  67288800

Sarunas muzejā: tikšanās ar izstādes kuratori Baibu Vanagu

 

9. september. 2012

Svētdien, 9. septembrī, plkst. 15.00 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs (Elizabetes ielā 57a, dz. 26, Rīgā) un mākslas zinātniece Baiba Vanaga aicina skatītājus uz „Sarunu muzejā” jaunatklātajā izstādē „Sukubs – notikums latviešu glezniecībā un kafejniecībā”, veltītu leģendārai 20. gadsimta 20. gadu Rīgas bohēmas vietai.

„„Sukub Nr. 6” ir kafejnīca. Šinī kafejnīcā var dzert siltu kafeju. Var redzēt jaunu mākslu, jo viņas „6 Buku” (atvainojat, „Sukub Nr. 6”. Aizmirstas man šis vārds) sienas ir kā milzīgas gleznas. [..] Ar vārdu sakot, notikums latviešu glezniecībā un kafejniecībā,” tā 1919. gada augustā vairākas nedēļas pēc mākslinieka Romana Sutas mātei Natālijai Sutai piederoša ēdienu veikala, nu jau leģendāras bohēmas vietas, atklāšanas rakstīja publicists Ludvigs Šanteklērs (īstajā vārdā Mārtiņš Gailis). „Sukubu” par Latvijas kultūras notikumu ne tikai laikabiedru, bet arī mūsdienu skatījumā padarīja trīs lietas – māksla, radošā vide un veģetārā virtuve.

Ko nozīmē intriģējošs vārds „Sukubs”? Kur atradās šī kafejnīca? Kas padarīja tās interjeru tik mākslinieciski neatkārtojamu, gaisotni – īpašu, bet virtuvi – unikālu? Kāpēc šodien „Sukubs” ir kļuvis par Latvijas kultūrai nozīmīgu leģendu? Atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem sniegs izstādes kuratore un muzeja vadītāja Mag. art. Baiba Vanaga. Par kafejnīcas īpašniekiem, tās regulārajiem apmeklētājiem, tur dzimušajām idejām jauniem mākslas darbiem un dzejoļiem, disputiem par latviešu un cittautu mākslu, teātri, literatūru, pat politiku un citiem toreiz sabiedriski aktuāliem jautājumiem – par to sarunā.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Izstāde skatāma līdz 2013. gada 6. janvārim.

Plašāk par izstādi lasiet LNMM mājaslapā:

http://www.lnmm.lv/lv/sbm/info/visit/exhibition/2012/cafe-sukubs-an-event-in-latvian-painting-and-catering/.

 

Attēlā: Aleksandra Beļcova. Sukubs (Dekoratīvs panno). 1922. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

 

 

Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I:  www.lnmm.lv

Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

 
blog comments powered by Disqus