Latvian Museum Directory

Latvian National Art Museum Exhibition Hall Arsenāls

  •  67357527
  • fax 67357520

„Sarunu muzejā” ar pazīstamo tekstilmākslinieku Egilu Rozenbergu

 

10. november. 2013

Svētdien, 10. novembrī, plkst. 15 mākslas zinātniece Gundega Cēbere aicina uz „Sarunu muzejā” ar pazīstamo tekstilmākslinieku Egilu Rozenbergu viņa jaunākajā personālizstādē, kura šobrīd ir apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1).

Egila Rozenberga vārds mākslas, kultūras un sabiedriskās dzīves ritmos labi zināms gan regulāri izstādēs skatot vērienīgos gobelēnus un telpiskos objektus, gan sekojot viņa darbībai dažādās ar aktuālo un aktīvo mākslas dzīvi saistītās organizācijās un struktūrās Latvijā un ārvalstīs.

Egils Rozenbergs dzimis 1948. gadā Jūrmalā. Beidzis Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu 1965. gadā, Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu 1971. gadā. Izstādēs piedalās kopš 1968. gada, sarīkojis vairākas personālizstādes Latvijā un ārzemēs.

Bieži pārstāvējis Latvijas tekstilmākslu izstādēs daudzviet pasaulē, organizējis un piedalījies starptautiskos simpozijos un konferencēs, viņa darbi skatāmi nozīmīgos pasaules muzejos (piemēram, Ņujorkas Mākslas un dizaina muzejā), sabiedriskos interjeros un atrodas privātkolekcijās. Egils Rozenbergs ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1971. gada, organizācijā ieņēmis dažādus vēlētus (t. sk. prezidenta) amatus, no 1993. līdz 1997. gadam pildījis Starptautiskās Tekstilmākslas asociācijas ģenerālsekretāra pienākumus. Apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni, kā arī vairākiem ārvalstu apbalvojumiem.

Egila Rozenberga personālizstāde LNMM izstāžu zālē Arsenāls ir līdz šim plašākā mākslinieka darbu skate. 40 lielformāta gobelēni un 4 telpiskie objekti veido savdabīgu radošo atskaiti par autora individuālo ceļu mākslā sākot no 20. gadsimta 70. gadiem līdz šodienai. Ekspozīcija ļauj iepazīt Egilu Rozenbergu kā lielisku vērotāju un vēstītāju, kurš atļāvies brīvi pārkāpt tekstilmākslas ierastās robežas, paplašināt radošo darbības lauku. Savās kompozīcijās mākslinieks liek skatītājam apstāties izziņas ceļā uz kāda realitātes brīža izpratni, lai apbrīnotu pasauli un tās izpausmes. Viņa darbos privātais un subjektīvais saplūdis ar vispārcilvēcisko un vispārzināmo – Latvijas vēsture un kultūra, cilvēka un dabas attiecības, mirkļa pārdzīvojums un ceļojumu iespaidi, noskaņa un sajūtas.

Kā top klasiskais gobelēns un cik lielā mērā tā radīšanas tehnoloģija ir aktuāla mūsdienās? Vai tekstilmākslas izteiksmes līdzekļu diapazons ļauj darbu autoram precīzāk vai daudzveidīgāk iemiesot ideju, salīdzinot ar citiem mākslas veidiem, piemēram, glezniecību? Kas veido tekstilijas suģestiju – roku darba siltums, ieguldītā enerģija, izejmateriālu kvalitāte vai radītāja personība? Cik tas ir laikmetīgi – būt tekstilmāksliniekam? Ar savām pārdomām par šīm un citām tēmām, savu pieredzi un zināšanām ar skatītājiem dalīsies programmas „Sarunas muzejā” īpašais viesis Egils Rozenbergs. Kopā ar darbu autoru un mākslas zinātnieci Gundegu Cēberi aplūkojot izstādi, dalībnieki uzzinās par tekstilmākslas specifiku un tās attīstību Latvijā, meklējot raksturīgas laikmeta zīmes meistara daiļradē. Par personīgu laika un vēstures redzējumu, iedvesmas avotiem, meklējumiem, atradumiem un eksperimentiem tekstilmākslas jomā – par to visu runāsim ar Egilu Rozenbergu 10. novembrī izstāžu zālē Arsenāls.

Izstāde skatāma līdz 8. decembrim.

 

Gundega Cēbere,

izstādes kuratore, LNMM B. Bērziņa memoriālās kolekcijas glabātāja

T: (+371) 67 357529, E: Gundega.Cebere@lnmm.lv

 

 

 
blog comments powered by Disqus