Latvian Museum Directory

Latvian National Art Museum Exhibition Hall Arsenāls

  •  67357527
  • fax 67357520

Sarunas muzejā: Latviešu māksla trimdā

 

26. may. 2013

Svētdien, 26. maijā, plkst. 15.00 mākslas zinātniece Dr. art. Dace Lamberga aicina uz „Sarunu muzejā” izstādē „Latviešu māksla trimdā”, kura šobrīd ir apskatāma Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1). 

Jau gandrīz 70 gadus ārpus Latvijas tapusi paralēla latviešu radīta māksla, par kuru dzimtenē ir visai niecīga informācija. Rīgā savulaik notikušas Dainas Dagnijas, Edgara Jēriņa, Laimoņa Mieriņa, Kārļa Neiļa, Raimonda Staprāna, Lara Strunkes, Imanta Tillera, Leo Jaņa-Briedīša, Venitas Salnājas un Reiņa Zustera personālizstādes, tomēr aktualizējās nepieciešamība pēc „globālāka” vēsturiskā un stilistiskā kopskata.

„Saruna muzejā” kopā ar mākslas zinātnieci, izstādes kuratori Dr. art. Daci Lambergu piedāvā plašu ieskatu mākslas pasaulē, kura līdz šim vienkopus nav bijusi redzēta. Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir uzkrāta pietiekami daudzveidīga trimdas kolekcija, un vairāk nekā 200 izstādē eksponētās gleznas, grafikas un skulptūras ļauj iepazīt galvenos šīs „paralēlās” mākslas attīstības virzienus. Vizuālo un informatīvo daudzveidību ekspozīcijai piešķir latviešu mākslinieku radošais veikums, kas tika radīts bēgļu vai trimdas gaitās visa 20. gadsimta garumā dažādās valstīs atšķirīgos mākslas veidos un stilos. Mītnes zeme, tās kultūra un dzīves apstākļi būtiski ietekmējuši katra autora daiļrades izpausmes un darbos atspoguļotās tēmas. Izstādes kodolu veido izcilāko meistaru sniegums, kurā tautas gars un vēsturiskās saknes netradicionāli savijas ar jauniegūtām stilistiskām atziņām, ar mītnes zemju dabas iespaidiem no Austrālijas Zilajiem kalniem un Amerikas tuksnešiem līdz Zviedrijas šērām.

Kā dzīvo latviešu mākslinieki ārzemēs, cik svarīga viņiem ir piederība savai tautai, kā un cik lielā mērā latviskā identitāte izpaužas mākslas darbos, kas tapuši citā kultūrtelpā, tālu no dzimtenes? Kādi latviešu klasiķi bija spiesti doties bēgļu gaitās 20. gadsimta pirmajā pusē un kādas grūtības viņiem nācās pārvarēt, lai apliecinātu savu radošo talantu svešzemē? Kuru mākslinieku panākumi var veidot veiksmes stāstu, ar kuru autoru vārdiem Latvija var lepoties?

Uz šiem un citiem jautājumiem meklēsim atbildes, „Sarunas muzejā” laikā aplūkojot turpat 100 autoru no Eiropas, ASV un Austrālijas mākslas darbus, kuru vidū ir tādi spoži vārdi kā Augusts Annuss, Valdemārs Tone, Ludolfs Liberts, Niklāvs un Laris Strunkes, Sigismunds Vidbergs, Voldemārs Avens, Sigurds Vīdzirkste, Imants Tillers, Lidija Dombrovska-Larsena, Fridrihs Milts, Ģirts Puriņš, Raimonds Staprāns, Vija Celmiņa un daudzi citi.

Otrā „Saruna muzejā” izstādē notiks 11. jūlijā plkst. 17.00, kurā mākslas zinātniece Dace Lamberga uzaicinājusi piedalīties arī dažus māksliniekus – izstādes dalībniekus.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – LVL 2,50; skolēniem, studentiem, pensionāriem – LVL 1,50).

Izstāde skatāma līdz 28. jūlijam.

 

Dace Lamberga,

LNMM izstāžu kuratore

T: (+371) 67 357523, GSM: (+371) 29 437163,

E: Dace.Lamberga@lnmm.lv

 

Attēlā:

Maija Eiziņa-Eiere. Vēstule no vecmāmiņas. 2005. Audekls, fotogrāfija.

LNMM kolekcija. Publicitātes foto

 

 
blog comments powered by Disqus