Latvian Museum Directory

Latvian National Art Museum Exhibition Hall Arsenāls

  •  67357527
  • fax 67357520

“Debesu atbalsis” – Tālo Austrumu un Rietumu komponistu saruna par būtisko

 

20. april. 2013

Šī gada 20. aprīlī plkst. 19 diriģents Kaspars Putniņš un Latvijas Radio koris aicina uz koncertu “Debesu atbalsis” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” Rīgā, Torņa ielā 1. Koncertā piedalīsies arī sitaminstrumentālisti Ivo Krūskops un Virdžīnija Laube.

Programmā “Debesu atbalsis” iekļauti japāņu komponistu Toru Takemicu un Tosio Hosokavas un ķīniešu komponista Guo Veņdzjiņa, kā arī vācu komponistu Johannesa Brāmsa un Roberta Šūmaņa un latviešu komponistes Rutas Paideres kordarbi.

G. Veņdzjiņa un T. Hosokavas skaņdarbi komponēti korim un sitaminstrumentiem. Japāņu 20. gadsimta klasiķa T. Takemicu “Vēja zirgs” ir hrestomātisks, izvērsts 20. gadsimta otrās puses kordarbs, tā saturs saistīts ar Tibetas budistu uzskatos tik svarīgo vēja zirgu kā cilvēka dvēseles simbolu. Cits būtisks budisma simbols ir lotoss. T. Hosokava savā skaņdarbā “Lotoss”, kurā izmanto H. Heines dzeju, godina Robertu Šūmani. Caur T. Hosokavas opusu veidojas šīs programmas sasaiste ar Rietumeiropas klasiķiem. R. Šūmaņa un J. Brāmsa daiļradi šajā koncertā pārstāvēs miniatūras sieviešu balsīm. Latviešu komponistes R. Paideres, kura strādā Hamburgas Mūzikas akadēmijā, kompozīciju Verso l’alto (“Augšup”), kas kopējai idejai piestāv jau ar savu nosaukumu vien, dzirdēsim jaunā redakcijā.

Latvijas Radio kora diriģents un koncerta idejas autors Kaspars Putniņš: “Jau sen vēlējos rīkot Radio kora koncertu izstāžu zālē “Arsenāls”. Man ārkārtīgi patīk šī zāle – tur ir īpaša skaņa ar ilgu reverberāciju. Turklāt šī baltā, tukšā telpa saskan ar Austrumu ideju par dievišķo. Tukšums kā absolūta pēdējā realitāte. Prieks, ka beidzot izdevās saskaņot kora plānus ar muzeja plāniem – nedēļu pēc Purvīša balvas 2013 pretendentu izstādes noslēguma mūsu rīcībā būs “Arsenāla” baltais, skanīgais tukšums.”

Koncertu organizē VSIA “Latvijas Koncerti”. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv, kā arī koncerta norises vietā.

 

Ilze Tormane

 
blog comments powered by Disqus