Latvian Museum Directory

Pastariņa Museum

Zentenes pagasts "Bisnieki", Dzirciems, Tukuma novads, LV-4052

  •  63154518
  • phone:   28651091

Pastariņa Museum

Pastariņa muzejs ir viena no septiņām Tukuma muzeja struktūrvienībām.
 
Muzejs bērniem, kas paši vēlas darīt: muzejs ar spēlēm un rotaļām, ar maizes cepšanu, sviesta kulšanu un citiem lauku darbiem. Muzejs veltīts populāram grāmatu tēlam Pastariņam, ko savu bērnības piedzīvojumu iespaidā radījis rakstnieks E. Birznieks-Upītis (1871-1960).
Rakstnieks dzimis un uzaudzis Zentenes pagasta “Bisniekos”, kas pastāv vismaz kopš 18. gadsimta un kur vairāk nekā 200 gadus saimniekojusi Birznieku dzimta. Pēdējo desmitgažu laikā sētas apbūve ir diezgan radikāli mainījusies, tāpēc muzeja darbinieki kopā ar skolu jauniešiem izveidojuši sētas maketu, kas atspoguļo situāciju rakstnieka bērnībā.
Dzirciema apkārtnē joprojām saglabājies bagāts nemateriālās kultūras mantojums: tradīcijas, ticējumi, senas amata prasmes un no paaudzes paaudzē mantotas zināšanas. Pavisam netālu atrodas Pelēkais akmens, kas glabā daudzus stāstus, no kuriem dažus pierakstījis arī E. Birznieks-Upītis.
"Bisnieki" ir ļoti raksturīga Ziemeļkurzemes lauku sēta, kur ēkas izvietotas ap neregulāru pagalmu. Dzīvojamā māja atradās centrā. No tās varēja labi pārredzēt saimniecības ēkas, kas grupējās ap to dažādos attālumos. Ap māju bija puķu dārzs, bet blakus tai - augļu dārzs.
Pretī dzīvojamajai mājai atrodas "Bisnieku" rindu klēts, kurā zem viena jumta atrodas vairākas klēts daļas. Gaļas klētī joprojām stāv gaļas baļļa un lielie svari. Blakus atrodas labības klēts, kurā saglabāts vecais apcirkņu iekārtojums un miltu kastes, bet ar roku maļamajām dzirnaviņām katrs muzeja apmeklētājs var mēģināt samalt kādu sauju graudu.
Mantu klētī novietotas dažādas zemnieku sētā nepieciešamās lietas: piena trauki, abras, sētuves, arkli, dakšas, grābekļi utt. Klēts galā ir vāgūzis, kur novietoja ratus un ragavas.
Otrpus pagalmam apskatāma Ošu grava, kuras malā aug rakstnieka iestādītie bērzi. Tepat atrodas arī lielā piecžuburu liepa - Pastariņa mīļākā rotaļu vieta. Bet, ja atliek laiks, tad var doties arī uz Dzirciema centru, kas maz mainījies pēdējo 100 gadu laikā. Te apskatāma gan vecā skola, gan baznīca. Īsti lauki!
Adrese:

Zentenes pagasts "Bisnieki", Dzirciems, Tukuma novads, LV-4052

Kontakti:
  •  63154518
  • phone:   28651091
http://tukumamuzejs.lv

T:63154518

E: pastarinamuzejs@inbox.lv