Latvian Museum Directory

Museum of Ventspils

Livonijas ordeņa pils, Jāņa ielā 17, Ventspilī, LV-3601

  • fax #63622031

Meteņi –Vastlāvis

 

24. february. 2013

Svētdien, 24.februārī no plkst.13 Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā svinēs Meteņus –Vastlāvi.

Izrādās, ka Vastlāvji jeb vastlāvis (lejasvācu: Fastelauendt "gavēņa priekšvakars") ir sena, no viduslaikiem nākusi tradīcija un savulaik bijis Rīgas saviesīgās dzīves galvenais gada notikums, kuram sāka gatavoties jau ap Ziemassvētkiem. Vastlāvjus svinēja arī līvi Kurzemes jūrmalā, bet citur Latvijā šie svētki bija vairāk pazīstami kā Metenis. Kurzemes jūrmalā šo dienu vēl dēvēja par Zvejas dienu vai Stūrmaņu dienu, jo šajā dienā izvēlēja laivas stūrmani, tāpēc pēdējam bija jārīko mielasts, kurā visi ar zveju saistītie kārtīgi līksmoja.

Lai šo nedaudz piemirsto tradīciju celtu gaismā, Piejūras brīvdabas muzejā svētdien, 24.februārī notiks Meteņu – Vastlāvju- Zvejas dienas svinēšana no vieniem līdz trijiem pēcpusdienā. Piejūras brīvdabas muzejā jau kopš gada sākuma notika muzejpedagoģiskās nodarbības, kurās skolu jaunieši iepazinās ar Meteņu dienas tradīcijām, bet svētdien tiek gaidīti visi ziņkārīgie, lai kopā ar folkloras kopu Rotaļnieks izskrietu ziemas stafetes, noēstos gardo Meteņdienas putru un ielīksmotu sevi ar rotaļām dziesmām un dejām.

Turklāt, vēlams ierasties budēļu maskās. Vastlāvjiem ir arī zināms sakars ar vēju, bez kura piejūrā grūti iztikt, jo ir ieteikums - Vastlāvī un Pelnu dienā sievišķi nevērpj un vīrišķi nekā neklauvē, jo tad vējš plosa ēkas un jumtus. Pie šā ieraduma gandrīz visa Kurzeme turas. (A.Blīnšteina manuskripts, Puze, 1862). To vajadzētu atcerēties un svētdien pārlieku neaizrauties ar klauvēšanu un vērpšanu, bet gan nākt ciemos uz Piejūras brīvdabas muzeju līksmoties un mieloties.

Ieeja- Ls1; Ls0,40

Ventspils muzejs

 
blog comments powered by Disqus