Latvian Museum Directory

Museum of the History of Riga and Navigation

  •  67211358
  • phone:   67210226

„Dzīve senajā Rīgā – vēstures liecības, noslēpumi un arheologu atklājumi" – programma senioriem un ikvienam Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

 

27. january. 2019

Svētdien, 27. janvārī, pulksten 14.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina ikvienu interesentu uz tematisku programmu „Dzīve senajā Rīgā – vēstures liecības, noslēpumi un arheologu atklājumi", kas tiek piedāvāta Senioru dienas ietvaros. Programmas dalībnieki varēs piedalīties ekskursijā – lekcijā, iepazīstot senākās Rīgas vēstures liecības, "ieskatoties" arheologu darba "virtuvē" un atklājumu - triumfa brīžos, uzzinot par arheoloģijas zinātnes attīstību Latvijā un Eiropā. Arheologu darbs Rīgas vēstures izpētē, viņu paveiktais ir ievērojams, bet vēl ir daudz jautājumu, atbildes uz kuriem, iespējams, glabā Rīgas zemes kultūrslānis.

Pulksten 14.00 Senioru dienas dalībniekus un visus interesentus uz ekskursiju – lekciju "Dzīve senajā Rīgā - arheologu atklājumi un arheoloģiskās liecības" aicinās muzeja pedagoģe, vēsturniece Irēna Strēle. Ekskursija – lekcija notiks Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja ekspozīcijas zālēs, kas stāsta par Daugavas lejteces senvēsturi, par senajiem Rīgas ciemiem, seno Rīgas ostu, kā arī par viduslaiku Rīgu. Dalībnieki "nonāks" gadsimtos, kad Rīga vēl nebija dibināta, bet ļaudis šeit dzīvoja. Viņu "pēdas" ir saglabājušās Rīgas zemes kultūrslāņos. Tie ir artefakti, kas iegūti arheoloģisko izrakumu rezultātā - būvju elementi, darbarīki, sadzīves priekšmeti, ieroči, bērnu rotaļlietas, apģērba detaļas. Turpinājumā – jau tiks daudzināts pats Rīgas vārds, tās iedzīvotāji un pilsētas izaugsme viduslaikos. Dalībnieki uzklausīs vēstures liecības par to, kā tika dibināta Rīga, kādas ir versijas par Rīgas vārda pirmavotu, kā arī gūs ieskatu liecībās par to, kāda bija dzīve skaistajā, rosīgajā viduslaiku pilsētā – Rīgā. Par to, kā dzīvoja senie rīdzinieki, kādas bija viņu ikdienas nodarbošanās un prasmes, kā tapa viņu mājokļi, kā viņi aizsargājās no iebrucējiem, kā darināja apģērbus, kā ģērbās un rotājās, kā ieguva pārtiku un ko ēda, kā audzināja bērnus, kā tirgojās, ar ko un uz kurieni kuģoja, kādas bija sadzīves tradīcijas un ticējumi, kā svinēja svētkus. Piedaloties ekskursijā, ikviens varēs secināt – ko mūsu paaudze droši zina par seno Rīgu un rīdzinieku dzīvesveida reālijām un kas vēl ir pagātnes noslēpumu plīvurā tīts.

Īpašs piedzīvojums ekskursijas - lekcijas gaitā būs iespēja pašiem apskatīt, aptaustīt, izpētīt vairākus arheoloģiskajās ekspedīcijās iegūtos priekšmetus, kas nav ieraugāmi muzeja ekspozīcijā, kā arī uzklausīt vēsturnieces Irēnas Strēles pašas pieredzēto, piedaloties arheoloģiskajos izrakumos.

Senioru dienas programmas apmeklētājiem – pensijas gadus sasniegušajiem, īpaši draudzīgā ieejas maksa: EUR 1,50. Plašāka informācija: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv  

Attēlā: Baltmāla pīpju fragmenti. 17gs. RVKM krājums.

Ingrīda Lukašēviča

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel. 67356680; Mob.: 29129052

E-pasts: lukasevica@rigamuz.lv

www.rigamuz.lv

 
blog comments powered by Disqus