Latvian Museum Directory

Museum of Liepāja

  •  63422327
  •  63422960
  •  63422604

Liepājas muzejā sirreālas vakariņas Dalī stilā

 

12. july – 13. august. 2013

Izstādes „Salvadors Dalī. Sirreālā materializācija” laikā Liepājas muzejā gaidāma unikāla iespēja baudīt ne tikai mākslu. Sadarbībā ar viesnīcas „Europa City Amrita” restorānu „Oskars” notiks gardēžu vakariņas. Liepājas muzeja 20. gadsimta sākuma interjerā varēs izgaršot elitārus pavārmākslas brīnumdarbus un izsmalcinātus dzērienus laikam un stilam atbilstošas mūzikas pavadībā.

Izstādes „Salvadors Dalī. Sirreālā materializācija” sastāv no četrām daļām. Izstādē redzamas grafiku sērijas litogrāfijas un ksilogrāfijas tehnikā un izstādi papildina medaļas, apgleznoti trauki, bareljefi u.c. mākslas darbi. Izstādē kopumā ir ap 100 oriģinālu eksponātu. Izstādi papildina arī S. Dalī laikabiedru un draugu darbi – vīna etiķetes un slavenās dziedātājas Amandas Līras radīta litogrāfija.

Francijas kompānijas „SARL Amiencom” pārstāvis, izstādes kurators Vassilii Kessaouri uzsvēra, ka izstādes apmeklētājiem būs iespēja redzēt trīs grafiku ciklus, no kuriem atvestas visas litogrāfijas. Izstādes apmeklētāji iepazīs grafikas sērijas – "Benvenuto Čellini autobiogrāfija”, „Trīsstūrene” un „Divpadsmit apustuļi jeb Apaļā galda bruņinieki”.

Salvadors Dalī 16 litogrāfiju ciklu renesanses mākslinieka Benvenuto Čellini autobiogrāfijai radīja 1945. gadā. Tajā laikā mākslinieks dzīvoja ASV. B. Čellini personība, dzīvesstāsts un atstātais radošais mantojums iedvesmojis S. Dalī. Abus māksliniekus vienoja vēlme ap savu personību un dzīvi radīt mītus. Tāpat abiem dižgariem bija tuva doma, ka mākslinieka pasaules izjūta un redzējums maina realitāti, iedvesmojot radīt augstvērtīgus mākslas darbus dažādās mākslas jomās.

Cikls „Divpadsmit apustuļi jeb Apaļā galda bruņinieki” tapis 1977. gadā, kad noslēdzies mākslinieka daudzus gadus ilgušais iekšējās izziņas posms, kura laikā viņš meklējis ceļus pretim Dievam. Tieši cilvēcisko īpašību šķīstums un gatavība ideālu un ticības vārdā vīrišķīgi un droši doties cīņā, apvieno S. Dalī divpadsmit apustuļus ar divpadsmit Apaļā galda bruņiniekiem. Katrai no šī cikla litogrāfijām ir dubults nosaukums un īss paša autora dots komentārs, kurā skaidroti viduslaiku kultūrvēstures simboli.

Salvadors Dalī radīja divdesmit stāstam un baletam Trīsstūrene” veltītus akvareļus, kuri kalpoja par pamatu litogrāfiju sērijai. Katra no izstādē redzamajām litogrāfijām ir S. Dalī radošuma kulminācija.

1874. gadā tapušais Pedro Antonio de Alarkona stāsts „Trīsstūrene” (El sombrero de tres picos) sarakstīts tradicionālā dēku romāna stilā. Tas kļuva par iedvesmas avotu daudziem māksliniekiem t.sk. Salvadoram Dalī. Piemēram, 1955. gadā Itālijā pirmizrādi piedzīvoja filma "Daiļā dzirnavniece" (La bella mugnaia) ar Sofiju Lorēnu, Marčello Mastrojāni un Vitorio de Siku galvenajā lomā. Manuela de Faljas balets „Trīsstūrene” pirmizrādi piedzīvoja 1917. gadā pēc Sergeja Djagiļeva pasūtījuma. Kostīmu un dekorāciju autors tam bija kubists Pablo Pikaso.

Izstādē eksponētās oriģinālās medaļas parāda S. Dalī daiļrades un tēmu daudzveidību.

Izstādē redzamas vairākas piemiņas medaļas, kas radītas par godu nozīmīgiem notikumiem. Piemēram, izstādē apskatāmas divas sudraba medaļa, kas veltītas 1986. gada Pasaules čempionātam futbolā Meksikā, vara medaļa, kas radīta Gala-Salvadora Dalī fonda dibināšanas piemiņai 1984. gadā u.c.

Izstādē redzami dekoratīvi šķīvji no sērijām „Spēļu kārtis” un „”Septiņas mākslas”. Šī tēma turpinās arī S. Dalī radītajās bronzas medaļās „Poēzija”, „Mūzika” un „Deja”.

Izstāde Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 skatāma no 12. jūlija līdz 13. augustam. Ieejas bļetes cena 2 Ls, bērniem līdz 7 gadu vecumam bez maksas.

 

Attēlā:

„Drupas” X litogrāfija no sērijas „Benvenuto Čellini autobiogrāfija”, 1945

 

Astra Dzērve,

muzejpedagoģe

Liepājas Muzejs

 

Tālr.: +371 63422604; +371  29605223

e-pasts: astra.dzerve@liepajasmuzejs.lv

Kūrmājas prospekts 16/18

K. Ukstiņa iela 7/9

Liepāja, LV-3401

www.liepajasmuzejs.lv

 

http://www.draugiem.lv/liepajas-muzejs/

http://www.facebook.com/pages/Liep%C4%81jas-muzejs/264080033625793

http://twitter.com/#!/Liepajasmuzejs

 
blog comments powered by Disqus