Latvian Museum Directory

Latvian National Museum of Art

Kr.Valdemāra 10a, Riga LV 1010

  • phone:  +371 67324461

Sarunas muzejā: Kuģošana pēcvēsturē

 

7. october. 2012

Svētdien, 7. oktobrī, plkst. 15.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (K. Valdemāra ielā 10a, Rīgā) aicina skatītājus uz tikšanos ar mākslinieku Leonardu Laganovski un mākslas zinātnieci Astrīdu Roguli, lai, iedvesmojoties no mākslinieka Braco Dimitrijeviča personālizstādes „Kuģošana pēcvēsturē” darbiem, veidotu dinamisku „Sarunu muzejā” par laikmetīgās mākslas aktualitātēm, pagātnes un nākotnes vīzijām no tagadnes skatpunkta raugoties.

Braco Dimitrijeviča (Braco Dimitrijević) vārds ir pazīstams visā pasaulē, viņu uzskata par vienu no konceptuālās mākslas aizsācējiem. Braco Dimitrijevičs dzimis 1948. gada 18. jūnijā ievērojamā dienvidslāvu gleznotāja Vajo Dimitrijeviča ģimenē. Mākslinieks absolvējis Zagrebas Mākslas akadēmiju (1971) un mācījies Svētā Martina mākslas skolā Londonā (1971–1973). Dzīvo Dubrovnikos (Horvātija) un Parīzē (Francija).

Jau 1963. gadā Braco realizēja savu pirmo konceptuālās mākslas projektu – no grīdas lupatas izveidoja Pasaules karogu kuģiem un laivām kā alternatīvu nacionālajiem karogiem, kuri jāmaina, iekuģojot valstij piederošajos ūdeņos.

„Pēcvēsture” („Post History”) ir mākslinieka radīts termins jēdzienam, kurš apzīmē laiku, kas pārstāv dažādu vērtību līdzāspastāvēšanu un kuru raksturo vērtējuma atskaites punktu daudzveidība. Izstāde, kura tagad ir apskatāma Rīgā, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē, pirmo reizi tika eksponēta 2009. gadā 53. Venēcijas mākslas biennālē Venēcijas Modernās mākslas muzejā Palazzo Ca’Pesaro, savukārt šī gada jūlijā un augustā atsevišķi mākslinieka darbi bija apskatāmi Cēsu Mākslas festivāla vizuālās mākslas programmas ietvaros.

1970. gados Dimitrijevičs uzsāka lielformāta fotogrāfiju sēriju „Ikdienas garāmgājējs” („Casual Passer-By”), kuras koncepcijas pamatā ir vēlme parādīt, ka ikviens no mums var būt tikpat nozīmīgs kā ievērojams politiķis vai mediju zvaigzne. Muzeja ekspozīcijā skatītāji var ieraudzīt lielformāta fotoinstalāciju „Ikdienas garāmgājējs”, kas speciāli izgatavota eksponēšanai Latvijā.

Braco Dimitrijeviča darbi tiek rādīti pasaules slavenākajos muzejos un mākslas galerijās, viņa personālizstādes organizētas Teita galerijā Londonā, Bernes Kunsthallē, Ludviga muzejā Ķelnē, Diseldorfas Kunsthallē, Modernās mākslas muzejā MUMOK Vīnē, Krievu muzejā Sanktpēterburgā, Xin-Dong Cheng laikmetīgās mākslas centrā Pekinā un Orsē muzejā Parīzē. Dimitrijeviča darbi ir bijuši iekļauti Kaseles „Dokumenta” 5., 6. un 9. skatē. Mākslinieks ir bijis vairāku Venēcijas biennāļu dalībnieks, piedalījies Sanpaulu, Sidnejas, Havannas, Santafē un Kwangju biennālēs. Braco Dimitrijeviča „Ikdienas garāmgājējs” tika eksponēts Parīzē uz Pompidū centra (Centre Georges Pompidou) fasādes plašu ievērību guvušajā 1989. gada izstādē „Magiciens de la Terre”.

„Saruna muzeja” piedāvā katram iepazīt šī interesantā autora daiļradi un mākslas filozofiju tuvplānā, aplūkojot eksponētos darbus kopā ar tādām autoritātēm mūsdienu Latvijas mākslā kā mākslinieks Leonards Laganovskis un mākslas zinātniece, izstādes kuratore Astrīda Rogule, kuri katrs no savas puses sniegs stāstošus, paskaidrojošus, poētiskus, paradoksālus vai provokatīvus komentārus.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Izstāde skatāma tikai līdz 21. oktobrim!

Plašāk par izstādi lasiet LNMM mājaslapā:

http://www.lnmm.lv/lv/lnmm-g/info/visit/exhibition/2012/sailing-to-post-history/.

Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I:  www.lnmm.lv

Twitter:

 
blog comments powered by Disqus