Latvian Museum Directory

Latvian National Museum of Art

Kr.Valdemāra 10a, Riga LV 1010

  • phone:  +371 67324461

Braco Dimitrijeviča personālizstāde „Kuģošana pēcvēsturē”

 

14. september – 14. october. 2012

No 14. septembra līdz 14. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē (K. Valdemāra ielā 10a, Rīgā) skatītājiem būs atvērta ievērojamā mākslinieka Braco Dimitrijeviča (Braco Dimitrijević) personālizstāde „Kuģošana pēcvēsturē” („Sailing to Post-History”) un lielformāta fotoinstalācija „Ikdienas garāmgājējs” („Casual Passer-By”), kas speciāli izgatavota eksponēšanai Latvijā.

Braco Dimitrijeviča darbi jūlijā un augustā būs apskatāmi Cēsu Mākslas festivāla vizuālās mākslas programmas ietvaros. Izstādi Rīgā organizē Cēsu Pils Ģildes fonds.

„Pēcvēsture” („Post History”) ir mākslinieka radīts termins jēdzienam, kurš apzīmē laiku, kas pārstāv dažādu vērtību līdzāspastāvēšanu un kuru raksturo vērtējuma atskaites punktu daudzveidība. Izstāde ir bijusi eksponēta 2009. gadā Venēcijas Modernās mākslas muzejā Palazzo Ca’Pesaro 53. Venēcijas mākslas biennāles ietvaros.

Braco Dimitrijeviču uzskata par vienu no konceptuālās mākslas aizsācējiem. Jau 1963. gadā desmit gadu vecumā viņš realizēja savu pirmo konceptuālās mākslas projektu – no grīdas lupatas izveidoja Pasaules karogu kuģiem un laivām kā alternatīvu nacionālajiem karogiem, kuri jāmaina, iekuģojot valstij piederošajos ūdeņos.

1970. gados Dimitrijevičs uzsāka lielformāta fotogrāfiju sēriju „Ikdienas garāmgājējs” („Casual Passer-By”), kuras koncepcijas pamatā ir vēlme parādīt, ka ikviens no mums var būt tikpat nozīmīgs kā ievērojams politiķis vai mediju zvaigzne.

Braco Dimitrijeviča darbi ir eksponēti pasaules slavenākajos muzejos un mākslas galerijās, viņa personālizstādes organizētas Teita galerijā Londonā, Bernes Kunsthallē, Ludviga muzejā Ķelnē, Diseldorfas Kunsthallē, Modernās mākslas muzejā MUMOK Vīnē, Krievu muzejā Sanktpēterburgā, Xin-Dong Cheng laikmetīgās mākslas centrā Pekinā un Orsē muzejā Parīzē. Dimitrijeviča darbi ir bijuši iekļauti Kaseles „Dokumenta” 5., 6. un 9. skatē. Mākslinieks ir bijis vairāku Venēcijas biennāļu dalībnieks, piedalījies Sanpaulu, Sidnejas, Havannas, Santafē un Kwangju biennālēs. Braco Dimitrijeviča „Ikdienas garāmgājējs” tika eksponēts Parīzē uz Pompidū centra (Centre Georges Pompidou) fasādes plašu ievērību guvušajā 1989. gada izstādē „Magiciens de la Terre”.

Braco Dimitrijevičs dzimis 1948. gada 18. jūnijā ievērojamā dienvidslāvu gleznotāja Vajo Dimitrijeviča ģimenē. Mākslinieks absolvējis Zagrebas Mākslas akadēmiju (1971) un mācījies Svētā Martina mākslas skolā Londonā (1971–1973). Dzīvo Dubrovnikos (Horvātija) un Parīzē (Francija).

 

Teksts: Astrīda Rogule,

LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja

T: (+371) 67 602466, GSM: (+371) 28 645229, E: Astrida.Rogule@lnmm.lv

 

Attēlā: Braco Dimitrijeviča darbi Venēcijas Modernās mākslas muzejā Palazzo Ca’Pesaro

53. Venēcijas mākslas biennālē 2009. gadā. Publicitātes foto

 

 

 

 

 
blog comments powered by Disqus