Latvian Museum Directory

Janis Rozentāls History and Art Museum of Saldus

Striķu iela 22, Saldus, Saldus raj. LV-3800

  •   26534259

Direktore saņēma Saldus novada domes Goda rakstu

 

Jaņa Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzeja direktorei Agritai Ozoliņai, par nozīmīgu ieguldījumu Saldus novada kultūrvides attīstībā, apzinot, saglabājot un popularizējot kultūrmantojumu, tādējādi vairojot iedzīvotāju pašapziņu un lepnumu par savu novadu un novadniekiem.

Muzeja kompleksā ietilpst četras ēkas, kurās izvietoti - muzeja krājums, mākslas izstāžu zāle, vēstures izstāžu zāle un administrācija. Muzeja sākums meklējams 1947.gadā, kad pieņemts lēmums par tā izveidi. Sākotnējā muzeja bagātība ir Rozentāla laikabiedra Marta Vēja savāktā mākslinieka oriģināldarbu kolekcija.

Viena no kompleksa ēkām ir Rozentāla projektētā dzīvojamā ēka ar darbnīcu ēkas otrajā stāvā. Mākslinieka mājā, 2016.gada 18.martā, atzīmējot J. Rozentāla 150.jubileju, tika atklāta jauna,interaktīva ekspozīcija "J.Rozentāla sapņa tornis ". Mūsdienīgā ekspozīcija pamatā veidota uz J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja krājumā esošo materiālu bāzes un stāsta par Saldu, mākslinieka ģimeni, laikabiedriem un gleznošanas vietām Saldū, Saldus apkaimē un Kurzemē.  

Ekspozīcijas apmeklētājiem iespējams izsekot kā veidojusies Rozentālu dzimta laika posmā trīs gadsimtu garumā. Ar multimediju palīdzību var gūt informāciju par  dzimtas atzariem, kas ilustrēti ar fotoattēliem, personiskajām lietām un citiem lietiskajiem materiāliem.

Par mākslinieka saistību ar Saldu uzskatāmi parāda multimediāls priekšnesums. Atraktīvi veidotā pastaigu taka interesentus izved pa mākslinieka gleznošanas vietām Saldus pilsētā un apkaimē. Kartē viegli atradīsiet Kurzemes muižas, kurās tapuši daudzie laikabiedru portreti.

Mākslinieka darbnīcas otrajā stāvā eksponēti Jaņa Rozentāla orģināldarbi no J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Liepājas muzeja krājuma, kā arī darbi no privātkolekcijām.
Ekspozīcijas tapšanu finansiāli atbalstīja Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Saldus novada pašvaldība. Tehnisko risinājumu veidoja multimediju uzņēmums „RiDemo”, Viestura Šutko vadībā. 

Vēstures interesentiem veidota ekspozīcija „Saldus 1253 – 1940” , kurā vizualizēta tikai Saldus pilsētai raksturīgā iezīme par apdzīvotas vietas trīskārt no jauna veidošanos. Tas nemainīgi vienmēr noticis Cieceres upītes krastos. Pēc postošiem mēra un kara gadiem iedzīvotāji šeit atgriezušies, lai atkal veidotu savu dzīves vietu jau ar citu vērienu un citu nozīmi.Ilze Pluģe,

Muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste

ilze.pluge@saldus.lv   tālr.26194982

 
blog comments powered by Disqus