Latvian Museum Directory

Aspazija Historic House

Z.Meierovica prospekts 18/20, Dubulti, Jūrmala, LV-2015

aspazijas.maja@jurmala.lv

  •  67769445
  • phone:    26319755
  • phone:   28674711

Aspazijas dzejas bilingvālās izlases atvēršana

 

9. january. 2016

Sestdien, 9.janvārī, notiks plkst. 16 Aspazijas mājā ( Z.Meierovica prosp.18/20, Dubulti, Jūrmala) notiks Aspazijas dzejas bilingvālās izlases „Крылья будней / Ikdienas spārni” atvēršana.

Grāmatu sakārtojusi un atdzejojusi Olga Pētersone, priekšvārda autore Ieva Struka, māksliniece Zane Ernštreite, izdevusi Jūrmalas vēstures un mākslas biedrība. Atvēršanā piedalīsies atdzejotāja Olga Pētersone un Aspazijas mājas vadītāja Ārija Vanaga.

Režisors Kirils Serebreņņikovs, kurš Latvijas Nacionālajā teātrī iestudējis izrādi “Raiņa sapņi”, par grāmatu saka šādi: „Šī Aspazijas dzejas izlase ir viena no tām grāmatām, pēc kurām var zīlēt un mēģināt nolasīt likteni.

Olgas Pētersones lieliskajā atdzejojumā dzejnieces liktenis pavēršas uz krievisko pusi - traģisku, ­vientulības un aizvainojumu pilnu. Dzejoļu nosaukumi raisa apziņas plūsmu, kurā meklējams ne tikai šīs unikālās autores, bet ikviena cilvēka dzīvības kods.

Savukārt, Maskavas teātra kritiķe Ņina Agiševa-Nikolajeviča arī raksturo jaunu grāmatu: „Aspazijas dzeja, kas daudz stāsta latvieša sirdij, gandrīz nemaz nav pazīstama krievu lasītājam. Visu savu mūžu šī izcilā sieviete un ģeniālā rakstniece-romantiķe apzināti turējās sava vīra Raiņa ēnā. Taču viņi kopā radīja mūsdienu latviešu literāro valodu.

Pārtulkot tās īpašo tēlainību, izteikt Aspazijas vētraino dvēseli, viņas meklējumus pēc brīvības un skaistuma, kuros jūtams Cvetajevas spēks un Ahmatovas vienkāršība, – ar šo sarežģīto uzdevumu spoži ir tikusi galā atdzejotāja Olga Pētersone. Blakus liktie oriģināli un atdzejojumi atklāj divu kultūru dziļo kopību un aizrauj ar mūsdienīgu poētisko intonāciju”.

Ikdienas spārni” ir pirmais apjomīgais Aspazijas dzejas krājums krievu valodā, ko radījis viens atdzejotājs. Krājumā ietverto dzejoļu lielākā daļa krieviski atdzejoti pirmoreiz.

Grāmata izdota ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.


 

Muzejs „Aspazijas māja”

 
blog comments powered by Disqus