Latvian Museum Directory

Art Museum Riga Bourse

Doma laukums 6, Rīga

  •  67226467

Sarunas muzejā: Lehs Majevskis. 4 kustīgi dzejoļi

 

12. may. 2013

Svētdien, 12. maijā, plkst. 15.00 mākslas zinātniece Vita Birzaka aicina uz „Sarunu muzejā”, veltītu pazīstamajam mūsdienu poļu māksliniekam, režisoram, dzejniekam Leham Majevskim un viņa nesen atvērtajai personālizstādei „4 kustīgi dzejoļi”, kura tagad ir apskatāma Mākslas muzejā „Rīgas Birža” (Doma laukumā 6, Vecrīgā).

Leha Majevska audiovizuālais projekts „4 kustīgi dzejoļi” aptver četrus no viņa lielākajiem videodarbu cikliem: „Dievības” (2001–2005), „Dzejnieka asinis” (2005–2006), „Brēhela svīta” (2007–2010) un „Stirnu istaba” (1998). Katrs izstādē redzamais attēls ir kā vizualizēts kustīgs dzejolis, kuru var skatīt gan atsevišķi, gan kontekstā ar citiem.

„Sarunas muzejā” laikā mākslas zinātniece un izstādes kuratore Vita Birzaka ievadīs skatītājus savdabīgajā poētiskajā Leha Majevska tēlu pasaulē, stāstot gan par mākslinieku, viņa radošajiem meklējumiem un atradumiem, gan par konkrēta darba tapšanas gaitu un autora iekodēto vēstījumu. Taču arī ikviens dalībnieks tiks aicināts dot vaļu savai fantāzijai un dalīties iespaidos, subjektīvajā redzējumā un uztveres niansēs. Uz to tiek vērsts pats videoinstalācijas formveides risinājums, kas atbrīvo no standartas domāšanas un ļauj darbos ietilpināto jēgu interpretēt atkarībā no katra radošās kapacitātes, meklējot arvien jaunus stāsta pavērsienus un ceļojot cikla tēloto ainu labirintā. Tā ir kā glezniecība ar videokameru, kur sasaucas darbu mākslinieciskā valoda un tematika, bet asociācijas veidojas daudzslāņaini individuālas.

Lehs Majevskis (Lech Majewski) dzimis 1953. gadā Katovicē, Polijā. Studējis Krakovas Mākslas akadēmijā, beidzis Polijas Nacionālo filmu skolu Lodzā. 1981. gadā mākslinieks pārcēlies uz dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs, bet viņa radošie projekti – filmas, instalācijas, videomākslas darbi, teātra un operas iestudējumi – tiek realizēti visā pasaulē. Lehs Majevskis ir gan Eiropas, gan Amerikas Kinoakadēmijas biedrs.

Māksliniekam bijušas personālizstādes Čikāgas Mākslas institūtā, Vašingtonas Nacionālajā galerijā (ASV), Hokaido Modernās mākslas muzejā (Japāna), Luvras muzejā un Galerie Nationale du Jeu de Paume Parīzē (Francija), Prado muzejā Madridē (Spānija), Laikmetīgās mākslas muzejā (MACRO) Romā (Itālija), Telavivas Mākslas muzejā (Izraēla), Nacionālajā muzejā Krakovā (Polija) un citur. Leha Majevska darbu ekspozīcijas vairakkārt rādītas Venēcijas biennālē.

Rīgas izstādes projektu atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds un Polijas Republikas vēstniecība Latvijā. Izstāde skatāma līdz 16. jūnijam.

 

Vita Birzaka,

izstādes kuratore, LNMM Ārzemju mākslas departamenta izstāžu kuratore

T: (+371) 67 357535, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

 

Attēlā:

Lehs Majevskis. Darbu cikls „Brēhela svīta”. 2007.–2010. Video. Autora īpašums.

Publicitātes foto

 

 
blog comments powered by Disqus