Latvian Museum Directory

Ainaži Naval College Museum

Valdemāra iela 47, Ainaži, Limbažu raj., LV-4035

  •  64043349
  • fax 64043340

Ainaži Naval College Museum

Ainažu jūrskolas muzejs ir Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja filiāle. Tā ir piemiņas vieta pirmajai latviešu profesionālajai jūrskolai un tās absolventiem – latviešu un igauņu kapteiņiem un stūrmaņiem. Apmeklētājiem tas atvērts kopš 1969. gada 20. jūlija.

Ainažu jūrskolas muzejs ar savu darbību atgādina plašai sabiedrībai par pirmo latviešu un igauņu jūrskolu, tās darbību, panākumiem un nozīmi, tā ceļot latvisko pašapziņu. Muzejs komplektē krājumu par jūrskolas darbību un Ainažu pilsētas vēsturi, veic tā izpēti un popularizēšanu. Muzejs regulāri organizē pasākumus, kuri gūst plašu rezonansi jūrniecības un ar to saistītās aprindās - ikgadējus Latvijas jūrnieku un zvejnieku salidojumus, Ainažu jūrskolotāju, ievērojamāko skolas audzēkņu un skolas jubileju pasākumus.

Muzejs atrodas Igaunijas pierobežā, kādreizējā ostas pilsētā Ainažos. Ekspozīcija izvietota atjaunotā kapteiņa Veides kalpu mājā. Tā stāsta par jūrskolas izveidošanu 1864. gadā, tās darbību, burukuģu būvniecību Baltijas jūras Vidzemes piekrastē 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā. Klases telpā pie tāfeles muzeja viesus sagaida senās jūrskolas priekšnieks, pēc tautības zviedrs, kapteinis Kristiāns Dāls, atveidots vaska figūrā. Muzeja stendos eksponētas senas jūrā braucēju fotogrāfijas. Šeit var uzzināt, kā piekrastes zvejnieku ciemos būvēja un laida ūdenī senos buriniekus un kā jūrnieki ar tiem devās tālajās pasaules jūrās un okeānos. Apskatāma jūrnieku lāde ar ruma blašķi, spieķi no zivs mugurkaula skriemeļiem, kapteiņa apkaklīšu kārbiņu, pīpi, jūrnieku dunci, ko drīkstēja nēsāt tikai stūrmaņa grādu ieguvušais, un daudzas citas mantas. 
 
Ekspozīciju papildina muzeja dārzā izvietotā enkuru kolekcija, Krišjāņa Valdemāra krūšutēls un jūrskolas dibinātājiem vecajiem Ainažu „jūras vilkiem”, brāļiem Veidēm un Jānim Miķelsonam veltītās koka skulptūras. Pie pagrieziena uz muzeju apskatāma no jūras dzelmes izceltā Ainažu ostas viļņlauža bāka.

Adrese:

Valdemāra iela 47, Ainaži, Limbažu raj., LV-4035

Kontakti:
  •  64043349
  • fax 64043340
http://www.rigamuz.lv
Vadītāja
Iveta Erdmane
Tel. 64043349, 29424867 e-pasts: ainazumuzejs@apollo.lv
Speciālisti
Tel. 64043349
 
Darba laiks:
Atvērts; T. - Sv 10.00 – 16.00
Slēgts: P, O