Blogs

 
Dace Bumbiere-Augule

Sajust padomju Pāvilostu

Padomju laiks - sen vai tikko? Tiem, kas šo laiku piedzīvoja, kuriem tas bija pilnbrieda, jaunības vai bērnības laiks – tiem tas vēl labā atmiņā. Tiem, kas dzimuši pēc 1990- tā gada, tiem padomju laiks ir pavisam tāls un nezinām. Vai un kā stāstīt par Padomju gadiem pēc 25 gadiem? Pāvilostas muzejs spēris drosmīgu soli un izveidojis ekspozīciju „Padomju laiki Pāvilostā”, kam daudzi Latvijas muzeji vēl tikai gatavojas.

Atgriežoties pie jau zināmās lietas, ka uz muzeju dodamies pēc piedzīvojuma un sajūtām, tad varu atdzīt, ka Pāvilostā to piedzīvoju pilnā apmērā un šis apmeklējums manī uzjundīja daudz atmiņas, sajūtas un pārdomas, kurās kavēties un pārrunāt vēl pēc muzeja apmeklējuma. Ekspozīcijas stāsts mani aizved uz šķūni. Tās ir manas sajūtas stāvot ekspozīcijas vidū, jo daudziem no mums atmiņas un lietas – aizgājušo laiku liecinieki, visbiežāk atrodas „šķūnītī”, kur gaida savu „augšnamcelšanos” retro priekšmeta statusā vai piedzīvo galīgu „aizmirstību”.

Neskatoties uz manu jūsmošanu par ekspozīcijas sajūtām, stāsts nemaz nav idealizēts un nostaļģisks. Ikviens intersents tiek ievests taja laikā, kad Pāvilosta tapa tāda, kādu mēs šodien to redzam. Šeit ir dzīvi stāsti par zvejniecību un ikdienu šarmantajā piejūras mazpilsētā. Tajā pašā laikā tiek akcentēti tādi skarbi vēstures fakti kā represijas un pastāstīts kā dzīvi sarežģīja situācija, ka iebraukšanai Pāvilostā bija nepieciešama īpaša atļauja, jo piejūras zona bija slēgtā zona.

Atklāšanas brīdī dzirdot daudzos atmiņu stāstus, redzot prieku to cilvēku sejās, kas līdzdarbojušies pie ekspozīcijas iekārtošanas un atmiņu stāstu fimēšanas, var sajust, ka šis muzejs ir Pāvilostas cilvēkiem un šo cilvēku veidots  muzejs! Turklāt gandarī sajūta, ka arī tālāki viesi šeit jūtas labi un Pāvilostas vēstures stāstu var sev saprotamā veidā iepazīt.  Profesionāls lepnums ir par kolēģu veikumu un spēju piesaistīt profesionāļus ekpozīcijas iekārtošanai atrodot veiksmīgu risinājumu nelielā telpā pateikt galveno un necensties to pārslogot ar informāciju. „Muzejā ir daudz liecības par padomju periodu. Ekspozīcijas veidošanas laikā ļoti rūpīgi atlasījām priekšmetus. Šobrīd ekspozīcija izveidota tā, lai ik pa laikam stāsta akcentus varētu pamainīt un izstādīt arī citus priekšmetus”, sarunā atzīst muzeja vadītāja Irina Kurčanova.

Prombraucot no Pāvilostas, paliek atziņa, ka Latvijas „mazie” muzeji ir Lieli savos sapņos, apņēmībā un darbos!

12.09.2016
 
blog comments powered by Disqus